Dekontaminacja, inaczej glinkowanie lakieru. Sprawdź co może zdziałać dla Twojego samochodu

Czym jest dekontaminacja lakieru? W branży zajmującej się auto detalingiem, jest to pewnego rodzaju zabieg, dzięki któremu możliwe jest pozbycie się z powierzchni lakieru na przykład osadów metalicznych i przemysłowych, którymi mogą być pył z klocków samochodowych czy lotna rdza, ale także asfaltu i smoły, pozostawiających na karoserii czarne kropki, oraz żywic i soków z drzew.

Dekontaminacja czyli glinkowanie całego lakieru lakieru

Warto także podkreślić, że dekontaminacja to niezwykle istotny element całego procesu, dzięki któremu lakier jest gotowy do zabezpieczenia. Jest to tak zwany etap II.

Dekontaminacja lakieru - środki

1. Na początek należy zastosować produkt tar&glue remover, który najlepiej jest nałożyć na suchy lakier. W przypadku, gdy nasz samochód nie jest brudny, można zatem zastosować taki preparat przed myciem pojazdu. W innym wypadku, po wyczyszczeniu brudnego auta, odczekajmy trochę, aż będzie ono suche i dopiero aplikujmy preparat tar&glue remover.

Oczywiście pamiętajmy przy tym, że różnego rodzaju zanieczyszczenia musimy usunąć także z felg.

W taki też sposób można się pozbyć smoły.

2. Kiedy już spłukany zostanie preparat tar&glue remover, możemy umyć auto.

3. Kolejnym zanieczyszczeniem z jakim należy się rozprawić podczas czyszczenia naszego samochodu jest pył z klocków hamulcowych, a także wszelkiego rodzaju osady metaliczne i przemysłowe. Kłopot z takimi zabrudzeniami mają przede wszystkie te osoby, które parkują swoje samochody blisko trakcji kolejowych. W przypadku takich zanieczyszczeń używamy Car PRO IronX, lub podobne preparaty, takie jak Shiny Garage Iron Off, Auto Finesse Iron Out czy Bilt Hamber Korrosol.

Renowacja lakieru samochodowego

4. Ponownie należy spłukać pojazd, po czym bez konieczności jego osuszania, możemy przystąpić do glinkowania. A po co to właściwie robimy? Przede wszystkim, w ten sposób możemy skutecznie pozbyć się resztek smoły, z którymi nie poradził sobie tar&glue remover. Ponadto, nawet kiedy już umyjemy nasze auto, często odczuwamy, że lakier jest wciąż szorstki. Kiedy jednak zastosujemy glinkę, natychmiast dostrzeżemy różnicę. To właśnie glinka bowiem pomaga usunąć wszystkie te zanieczyszczenia, których nie widzimy, a które sprawiają, że lakier nie jest śliski.

To jakiej glinki użyjemy zależy między innymi od stopnia zabrudzenia lakieru. Jeśli samochód nigdy nie był glinkowany, można zastosować jej agresywniejszą wersję. Glinka delikatna natomiast sprawdzi się doskonale w bieżącej pielęgnacji. Warto też pamiętać, aby nie używać agresywnej glinki do miękkich lakierów.

Na czym polega glinkowanie lakieru?

W jaki sposób glinkuje się samochód? Ze stugramowej glinki, należy odciąć 1/3 i ją ugnieść. W przypadku, gdy jest wyjątkowo twarda można dodać trochę wody. Następnie formujemy placek i pamiętamy, że w żadnym wypadku nie glinkujemy na suchym lakierze. Możemy zatem użyć quick detailera albo wody z szamponem do aut.

5. Jeśli samochód nigdy nie był dokładnie czyszczony, zaschnięta żywica może nie ulec ani glince, ani tar removerowi. W takim przypadku, warto sięgnąć po wysoko alkaiczny środek, który zwykle stosowany jest do czyszczenia felg, jednak świetnie radzi sobie też z problemem jakim jest zaschnięta żywica na lakierze. Wystarczy nasączyć nim płatek kosmetyczny i położyć na parę minut w miejscu zabrudzenia, po czym delikatnie zetrzeć resztki żywicy.

6. Końcowy etap to już mycie samochodu, jego wysuszenie i przeprowadzanie następnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl