5 przyczyn wycieku płynu chłodzącego (i jak go usunąć)

Nie ma nic bardziej niepokojącego niż udanie się rano do samochodu i znalezienie zielonego płynu zbierającego się pod spodem. Zaczyna się wtedy myśleć o najgorszym scenariuszu i już planuje się zakup nowego samochodu. Jest jednak wiele rzeczy, które mogą być przyczyną tego problemu. W rzeczywistości może istnieć prosty sposób na usunięcie wycieku płynu chłodzącego lub zapobiegającego zamarzaniu.

Omawiamy najczęstsze przyczyny wycieku płynu chłodzącego. W naszym przewodniku opisujemy także najlepsze sposoby usuwania wycieku płynu chłodzącego lub zapobiegającego zamarzaniu, aby można było wyruszyć w drogę.

Spis treści show Co to jest płyn chłodzący lub środek zapobiegający zamarzaniu? 5 przyczyn wycieków płynu chłodzącego/zamarzającego 1. Dziura w chłodnicy 2. Nieszczelna osłona chłodnicy 3. Pęknięta uszczelka głowicy 4. Uszkodzona pompa wody 5. Uszkodzony zbiornik wyrównawczy Jak usunąć wyciek płynu chłodzącego 1. Użyj jajek 2. Wymień klamerki 3. Wymień węże 4. Wymień chłodnicę Koszt naprawy wycieku płynu chłodzącego/zamarzającego

Co to jest płyn chłodzący lub środek zapobiegający zamarzaniu?

Płyn chłodzący i środek zapobiegający zamarzaniu to podstawowe płyny, które utrzymują silnik w odpowiedniej temperaturze. Dzięki płynowi chłodzącemu silnik pracuje w normalnych temperaturach, nawet gdy na zewnątrz panuje upał lub mróz.

Płyn niezamarzający zawiera skoncentrowaną formułę wykonaną z krzemionki i glikolu etylenowego. Należy go zmieszać z wodą, aby uzyskać płyn chłodzący.

5 przyczyn wycieków płynu chłodzącego/zamarzającego

Najczęstszą przyczyną wycieku płynu chłodzącego jest nieszczelny wąż chłodnicy lub nieszczelna chłodnica. Może on również wyciekać z powodu awarii pompy wody lub uszkodzonego zbiornika wyrównawczego. Bardzo często wycieki występują wokół zacisków węży i z pęknięć plastikowych rurek w układzie chłodzenia.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista możliwych przyczyn wycieków płynu chłodzącego:

1. Otwór w chłodnicy

Chłodnica jest narażona na duże obciążenia, ponieważ znajduje się z przodu pojazdu. Korozja jest jedną z głównych przyczyn awarii chłodnicy, która pozostawia po sobie otwór umożliwiający wyciek płynu chłodniczego.

Ponadto uszczelka znajdująca się między chłodnicą a zbiornikiem może się zużyć, powodując nieszczelność. Nieszczelność może również pochodzić z jednego z węży podłączonych do chłodnicy. Z czasem węże te stają się kruche i po prostu ulegają uszkodzeniu.

2. Nieszczelny korek chłodnicy

Można nie brać pod uwagę wpływu, jaki ten mały korek ma na układ chłodzenia. W chłodnicy panuje duże ciśnienie, a korek odpowiada za jego utrzymanie.

Gdy działa prawidłowo, korek tworzy solidną, niezawodną uszczelkę, która zapewnia optymalne ciśnienie w układzie. Z czasem uszczelka zaczyna się niszczyć, umożliwiając wyciek płynu chłodniczego.

Powiązane: 6 objawów uszkodzonego korka chłodnicy, lokalizacja i koszt wymiany

3. Pęknięta uszczelka głowicy

Uszczelka głowicy samochodu jest odpowiedzialna za oddzielenie oleju silnikowego od płynu chłodzącego. Przy pierwszym uszkodzeniu uszczelki można nawet nie wiedzieć, co się dzieje, ponieważ wyciek może być wewnętrzny.

Można jednak zauważyć obecność płynu chłodzącego w oleju silnikowym lub odwrotnie. Zaobserwować można również wzrost temperatury silnika. W końcu płyn chłodzący zacznie wyciekać poza silnik, co oznacza poważny problem.

Powiązane: 5 objawów przepalonej uszczelki głowicy, lokalizacja

4. Uszkodzona pompa wody

Pompa wody jest odpowiedzialna za cyrkulację płynu chłodzącego w układzie. Zazwyczaj pompa wody jest napędzana za pomocą paska. Pasek ten jest połączony z wałem korbowym silnika, ale ta część jest narażona na korozję i wycieki.

Sama pompa wodna może również ulec uszkodzeniu zewnętrznemu, które prowadzi do nieszczelności. W każdym razie, jeśli pompa nie działa prawidłowo, płyn chłodzący nie może się prawidłowo przemieszczać, co powoduje przegrzewanie się silnika.

Powiązane: 6 objawów uszkodzonej pompy wodnej

5. Uszkodzony zbiornik wyrównawczy

Obok silnika samochodu znajduje się plastikowy zbiornik, w którym przechowywany jest płyn chłodzący. Jest on połączony z chłodnicą za pomocą węża. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie płynu chłodzącego do chłodnicy w razie potrzeby.

Jednak z upływem czasu plastik staje się coraz słabszy. Może on łatwo pęknąć i zacząć przeciekać. Również przewód doprowadzający płyn może się zniszczyć i zacząć przeciekać.

Jak naprawić wyciek płynu chłodzącego

Ponieważ wiele różnych problemów może być przyczyną wycieku płynu niezamarzającego, istnieje również wiele sposobów na jego naprawę. Zawsze zalecamy wymianę przeciekającej części, ale poniżej podajemy kilka innych metod, które można zastosować:

1. Użyj jajek

Co zrobić, gdy jesteś na odludziu i cieknie Ci chłodnica? Jeśli masz w bagażniku jakieś jajka, możesz zyskać trochę czasu. Nie jest to jednak rozwiązanie zalecane, chyba że nie ma innego wyjścia.

Poczekaj, aż samochód ostygnie i odkręć korek chłodnicy. Rozbij kilka jajek i włóż je do zbiornika chłodnicy. Jeśli wyciek nie ustąpi, można spróbować z kilkoma kolejnymi jajkami.

W miarę jak jajka będą się gotować, ciśnienie płynu będzie próbowało wypchnąć je przez otwory. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jajko zatka się w otworach i tymczasowo zatrzyma wyciek. Jajka mogą jednak prowadzić do dalszych uszkodzeń, dlatego niektórzy mechanicy nie zalecają takiego rozwiązania.

Istnieją także specjalne dodatki do usuwania wycieków płynu chłodzącego zamiast jajek. Istnieją doniesienia o zatkaniu układów chłodzenia w wyniku ich użycia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli jednak masz stary samochód, którego nie warto naprawiać, warto spróbować. Można go znaleźć tutaj:

Sprzedaż 4 040 recenzji K-Seal ST5501 Uniwersalny, jednoetapowy...
  • Trwała naprawa wycieku płynu chłodzącego - po prostu...
  • Miesza się z wszystkimi płynami niezamarzającymi
  • Nie wymaga spuszczania ani płukania
  • Naprawia pęknięcia i wycieki w chłodnicy, głowicy...
$12.47 Zobacz ostatnią cenę

2. Wymień zaciski

Wszystkie węże są mocowane za pomocą opasek zaciskowych. Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu z powodu rdzy lub korozji, należy go wymienić.

Poczekać, aż samochód ostygnie. Zlokalizuj uszkodzony zacisk. Jeśli znajduje się on w niektórych miejscach, może być konieczne spuszczenie płynu chłodzącego do wiadra. Zdjąć uszkodzony przewód i usunąć stary zacisk. Założyć nowy zacisk i dokręcić go.

Napełnij chłodnicę świeżym płynem chłodzącym i dokręć korek. Uruchomić samochód, aż osiągnie normalną temperaturę pracy. Skontrolować naprawę, aby upewnić się, że nie ma już wycieku płynu chłodzącego.

3. Wymień węże

Jeśli problem dotyczy samego węża, należy wykonać wiele takich samych czynności jak w przypadku wymiany zacisku. W rzeczywistości można rozważyć wymianę zacisku, gdy wąż jest już zdjęty.

Poczekać, aż samochód ostygnie i zlokalizować uszkodzony przewód. Może być konieczne spuszczenie płynu chłodzącego do wiadra, w zależności od tego, gdzie znajduje się przewód.

Zdjąć zaciski mocujące wąż na miejscu. Wymienić wąż na nowy i ponownie go zacisnąć. Napełnij układ świeżym płynem i uruchom samochód, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków.

4. Wymień chłodnicę

Każda chłodnica jest montowana w inny sposób, w zależności od stylu zastosowanego przez producenta. Jednak przy każdej wymianie chłodnicy należy wykonać kilka podobnych czynności.

Pozostawić samochód do ostygnięcia i odłączyć akumulator samochodowy. Spuść cały płyn chłodzący z układu, wyciągając korek z dolnej części chłodnicy. Upewnij się, że płyn chłodzący został odpowiednio zutylizowany.

Zdejmij wszystkie węże łączące chłodnicę z silnikiem i zdejmij termostat. Jeżeli do chłodnicy przymocowany jest wentylator, należy go również zdemontować. Odkręcić wszystkie śruby mocujące chłodnicę do wspornika montażowego.

Wyjąć starą chłodnicę i zastąpić ją nową. Złożyć układ z powrotem w odwrotnej kolejności, wymieniając przy okazji wszelkie inne zużyte części. Napełnij chłodnicę i uruchom silnik, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków.

Koszt naprawy wycieku płynu chłodzącego/zamarzającego

Koszt naprawy wycieku płynu chłodzącego jest zależny od tego, co jest nie tak z układem. Nowy zacisk lub wąż może nie kosztować wiele, ale wymiana całej chłodnicy może kosztować od 300 do 1200 dolarów za części i robociznę, natomiast naprawa uszczelki głowicy może kosztować 2000 dolarów lub więcej. Najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest naprawa wycieku płynu chłodzącego przy pierwszych oznakach problemów, zanim przerodzi się on w coś poważniejszego.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl