Jak zdjąć tablice rejestracyjne?

Kiedy kupujemy nowy samochód, lub zmieniamy numery rejestracyjne obecnego, jesteśmy zmuszeni zdjąć tablice rejestracyjne. Niestety konstrukcja tablic nie zawsze pozwala na łatwe ich usunięcie i czasami można doprowadzić do uszkodzenia lakieru. W poniższym artykule zaprezentujemy najczęściej stosowane metody mocowania tablic na zderzaku samochodu, oraz omówimy metody demontażu tablic

Często spotykanym, lecz niezbyt estetycznym zabiegiem jest osadzanie tablic na wkrętach, które mocujemy w konstrukcji zderzaka. Rozwiązanie to nie jest zbyt estetyczne i może zaburzyć zapis liter na powierzchni tablicy, jednak pozwala na zamocowanie tablic w praktycznie każdym miejscu na karoserii. Problem pojawia się, gdy chcemy je zamontować lub zdemontować i materiał na którym są osadzone pęknie. Jest to jednak dość rzadko spotykany defekt. Największym zagrożeniem jest tu ryzyko uszkodzenia lakieru. Może ono wyniknąć z niewłaściwego używania narzędzi, jak również przetarcia lakieru przez tablicę rejestracyjną. Aby tego uniknąć, podczas odkręcania tablic powinniśmy korzystać wyłącznie ze śrubokrętów (nie używamy wkrętarek), a także asekurować tablicę zanim opadnie na zderzak i zarysuje lakier.

Innym typem mocowania jest wkręcona na stałe podstawka tablicy odsunięta od błotnika. Jest to najbezpieczniejsze wyjście, jednak tak jak w poprzednim przypadku wymaga przykręcenia tablic śrubami. Tutaj minimalizujemy ryzyko porysowania lakieru, gdyż tablica jest od niego odsunięta i nie powinna opaść na malowaną powierzchnię. Ponownie korzystamy ze śrubokrętu i jedynie odkręcamy tablicę od płyty montażowej.

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem mocowania tablic jest umieszczenie ich w ramkach przykręcanych do konstrukcji zderzaka. Ramki wykonane są z miękkiego i zwykle nierysującego plastiku. Wpasowanie tablicy w taką ramkę pozwala na pewne przytwierdzenie jej do zderzaka, a także nie wymaga wiercenia dziur w konstrukcji samej tablicy. Ponadto ramki posiadają listwy blokujące, dzięki czemu możemy zdemontować tablicę bez użycia dodatkowych narzędzi, a także na listwie możemy zamieścić dodatkowe informacje o firmie, czy reklamę. Aby zdemontować tablicę z ramki demontujemy listwę dolną. Najczęściej jest ona zamocowana na trzech klipsach. W takim przypadku zaczynamy od wypchnięcia środkowego z nich, a następnie bocznych klipsów i wysuwamy całą listewkę z prowadnicy. Jeśli jednak mamy do czynienia z innym mocowaniem, jak na przykład w ramkach salonów grupy VAG, wystarczy odchylić listewkę od tyłu, a sama zawiśnie na dwóch zawiasach, pozwalając na demontaż tablicy. Ostatnim krokiem jest wysunięcie tablic z prowadnic ramki. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo lakieru, oraz upewnia, że lakier nie zostanie zadrapany.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl