Skuteczne sposoby na maskowanie rys w lakierze

Wbrew pozorom, lakier samochodowy nie jest łatwy do utrzymania w idealnym stanie. Powszechne jest zauważanie głębszych lub płytszych rys ze względu na wielowarstwową strukturę lakieru samochodowego. Niektóre zarysowania powstają w wyniku złej techniki mycia, inne zaś są wynikiem uszkodzeń mechanicznych, takich jak zarysowania czy otarcia. W tym artykule dowiesz się jak usunąć drobne rysy z powierzchni samochodu oraz jak zamaskować zarysowania.

Jak ukryć zarysowania w lakierze samochodu?

Ważne jest, aby zrozumieć strukturę lakieru, aby lepiej zrozumieć cały proces. Lakier samochodowy ma złożoną strukturę, która obejmuje wiele warstw. Zaczyna się od najwyższej warstwy. Ten lakier bezbarwny nadaje mu połysk (lub czasami matowy), a następnie jest baza. Jest to mieszanka kolorów oraz podkład. Jest to najprostsza struktura. Jednak ilość elementów może się różnić w zależności od producenta pojazdu. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zmierzyć grubość i sprawdzić stan uszkodzonych części. Jeśli nie ma ich zbyt wiele i zaczniemy polerować, możemy usunąć zbyt dużo lakieru bezbarwnego. Spowoduje to zmatowienie.

Istnieje wiele sposobów na pokrycie rys na lakierze samochodowym. Możemy polerować lub lakierować rysy w zależności od ich intensywności. Jeśli rysy są zbyt poważne, aby naprawić je prostymi metodami, można zastosować więcej etapów korekty lakieru.

Sprawdź: Korekta lakieru – im więcej etapów tym lepiej?

Ze względu na szybkość i łatwość, najpopularniejszą metodą jest woskowanie rys woskami lub wypełniaczami. Choć jest to metoda szybka i łatwa, nie jest najtrwalsza. Woskowanie może tymczasowo wypełnić rysy, ale musimy pamiętać, że wosk w końcu zniknie, ponownie odsłaniając rysę. Aby utrzymać stan wizualny samochodu, konieczne będzie ponowne pokrycie woskiem. Do takiej operacji można wykorzystać woski. Warto zainwestować w wosk wyższej jakości z wypełniaczami polimerowymi. Pozwoli to na lepsze przyleganie do lakieru i wizualnie poprawi jego stan.

W wyniku tej metody powstają jednak drobniejsze zarysowania. Polerowanie jest bardziej drastyczną opcją dla głębszych zarysowań. Polerowanie nie jest techniką maskującą, ale sposobem na faktyczne usunięcie rys z powierzchni samochodu. Sprawiamy, że rysa wydaje się mniejsza poprzez odcięcie lakieru wokół miejsca, w którym powstała. Warto pamiętać, że lakier ma ograniczoną żywotność i wytrzymałość. Warto również sprawdzić, ile lakieru pozostało na Twoim samochodzie. Możesz wypolerować swój samochód ręcznie lub maszynowo. Według niektórych poradników DIY, pasta do zębów może być używana do polerowania lakieru. Profesjonalna pasta polerska jest lepszym wyborem. Upewnij się, że twardość pasty jest równa zarysowaniu lakieru. Ręczne polerowanie odbywa się przy użyciu mikrofibry o średniej grubości. Mikrofibra służy do wcierania pasty w powierzchnię lakieru okrężnymi ruchami. Dla lepszego efektu można po polerowaniu zakonserwować lakier woskiem. Lakiery matowe nie mogą być polerowane. Nie są one odporne na zarysowania, więc należy skorzystać z usług profesjonalistów.

Korekta lakieru

Usuwanie głębokich rys i zadrapań z lakieru samochodu

Ostatnią i najbardziej radykalną metodą jest dotykanie rys na lakierze. Musimy znaleźć lakier, który będzie pasował do koloru naszego samochodu. Po oczyszczeniu lakieru i odtłuszczeniu go, dodajemy odrobinę lakieru na rysę, aby nadać jej minimalny dodatek. Lakier w końcu wyschnie i zapadnie się. Ważne jest, aby nie nakładać zbyt dużo lakieru na naprawianą powierzchnię. Mogłoby to spowodować przebarwienia. Możesz użyć wykałaczki lub innego ostrego przedmiotu, aby nałożyć lakier i rozprowadzić go równomiernie w pęknięciu. Jest to ostatnia deska ratunku w przypadku maskowania rys. Zanim przejdziemy dalej, warto spróbować obu powyższych rozwiązań.

Jak widać sposobów na usuwanie rys z lakieru samochodowego jest wiele. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem podobnych prac kierować się zdrowym rozsądkiem i ocenić potrzeby oraz stan pojazdu. Może to bowiem spowodować większe uszkodzenia lakieru. 

Przeczytaj więcej interesujących artykułów na detailingobsessed.pl

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl