Auto Detailing - czym jest i jaki zakres usług obejmuje?

Co oznacza pojęcie Autodetailing? Skad ta sława wśród użytkowników samochodów, quadów, motocykli, łodzi, a nawet helikopterów?

Auto detailing - co to jest?

Auto detailing oznacza kompleksowe czyszczenie, renowację i konserwację wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Skrupulatny proces czyszczenia i pielęgnacji znacząco poprawia wygląd pojazdu, przedłuża żywotność, co przekłada się na jego większą wartość rynkową.

Auto detailing - krok po kroku

Auto detailing to proces, którego efektem jest nienaganny wygląd samochodu z zewnątrz, jak i wewnątrz. Usługę tę wykonuje się na pojazdach nowych i używanych. Nawet samochód prosto z salonu warto poddać temu zabiegowi. Zostaną usunięte mikro zarysowania powstałe podczas transportu, a lakier zostanie pokryty powłoką z sealantu i wosku. Konserwacji podlegają także plastikowe i gumowe elementy wnętrza. W używanych autach przeprowadzona jest korekta powłoki lakierniczej oraz czyści się nadkola, bagażnik, szyberdach, komorę silnika oraz tapicerki.

Auto detailing - od podstaw

Przez wiele osób Auto detailing kojarzony jest z praniem tapicerki i polerowaniem lakieru, które można zlecić w zwykłej myjni czy zakładzie lakierniczym, co jest nieprawdą. Usługa detailingu to SPA dla pojazdu, które może trwać od 2 do 4 dni. Proces czyszczenia i konserwacji jest bardzo dokładny i przebiega powoli. Pierwszym krokiem jest mycia auta specjalną rękawicą i myjką ciśnieniową, następnie czyści się lakier ze smug, owadów, silniejszych zabrudzeń. Później nakłada się na lakier specjalną glinkę, która oczyszcza nawet mikroskopijny brud i nalot, nadając szklistą gładkość powłoce lakierniczej. Glinka to japoński patent na dokładne czyszczenie lakieru, nie może jej zabraknąć podczas usługi detailingowej.

Efekty usług detailingowych

Po dokładnym oczyszczeniu karoserii sprawdza się dokładnie czy nie ma jakichś uszczerbków w powłoce lakierniczej. Jeśli są jakieś odpryski czy ubytki, uzupełnia się je. Następnie przeprowadza się korektę lakieru. Jest to proces, który wymaga dużego doświadczenia, zaangażowania i czasu. Polerowanie zaczyna się od mocno ściernej pasty, a kończy się na wygładzającej. Podczas korekty lakieru zmieniamy pady polerskie z twardszych na miękkie. Korekta obejmuje również reflektory, nawet plastikowe.

Auto detailing - preparaty

Proces korekty należy zakończyć, używając odpowiedniego preparatu zabezpieczającego lakier. W tym celu używa się wosków np. syntetycznych, hybrydowych, czy naturalnych. Każdy z nich ma inne właściwości i wybór preparatu warto zostawić ekspertom.

Polecamy zestaw domowego autodetailingu :

 

 

Auto detailing - na czym polega?

Po czyszczeniu, pielęgnacji i zabezpieczeniu lakieru, zabezpiecza się pozostałe elementy karoserii, listew, uszczelek, opon czy chromów. Felgi pokrywa się warstwą specjalnego wosku, który ułatwi późniejsze czyszczenie z nacieków z klocków hamulcowych i innych nieczystości. Na opony nakłada się specjalny żel.

Następnie czyści się wnętrze. Do uzyskania doskonałych walorów estetycznych stosuje się preparaty niedostępne w zwykłych sklepach motoryzacyjnych. Po skrupulatnym czyszczeniu używa się odżywek, które chronią materiały przed promieniowaniem UV, nadając przy tym piękny połysk lub satynowa czy matową powłokę. Śmiało można stwierdzić, że auto detailing to nie tylko pranie i polerka auta. To skomplikowany i długotrwały proces, którego efekt zapiera dech w piersi każdego właściciela auta. Auto jest lśniące i wygląda, jak by dopiero wyjechało z fabryki. Bardzo fajne jest to, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome takich usług, rośnie zainteresowanie oraz wzrasta dostępność produktów. Cieszy mnie to, że użytkownicy i miłośnicy motoryzacji mogą kompleksowo zadbać o stan swoich ulubionych pojazdów.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl