Jak wypolerować reflektory samochodowe?

Klosze reflektorów samochodowych wykonane z plastiku bardzo często żółkną i matowieją. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość ich wypolerowania oraz pozbycia się żółtawych przebarwień, dzięki czemu znów stają się przejrzyste.

Polerowanie reflektorów

Reflektory, które nie są zbyt trwałe, są łatwiejsze do odnowienia. Trzeba wiedzieć, że w przypadku niektórych lamp, pozbywanie się zażółconego lakieru jest niezwykle czasochłonne. Jeśli materiałem, z którego stworzono dany reflektor jest poliwęglan, powinniśmy wiedzieć, iż jest on wrażliwy na piaskowanie pyłem drogowym oraz na promieniowanie ultrafioletowe. Obydwa te czynniki natomiast skutkują mniejszą przejrzystością oraz zażółceniem się klosza.

Polerowanie reflektorów plastikowych

Obecnie, większość lamp posiada jednak klosze reflektorów wykonane z plastiku. Materiał ten jest na szczęście łatwo wygładzić, w przypadku, gdy pojawiają się na nim zarysowania, oraz można go bez problemu pozbawić zażółceń, ograniczających przejrzystość.

Polerowanie reflektorów - jaka pasta?

Obecnie w sprzedaży dostępne są całe gotowe zestawy do czyszczenia reflektorów. W ich skład wchodzą: pasta do reflektorów, specjalne ściereczki, drobnoziarnisty wodny papier ścierny i preparat zabezpieczający reflektor przed ponownym zżółknięciem.

Sposób polerowania reflektorów

Polerowanie reflektorów - krok po kroku

Zgodnie z regułą, iż reflektory, które łatwo żółkną, równie łatwo można wypolerować, te które nie mają na sobie bardzo grubej warstwy lakieru ochronnego, czy też w ogóle go nie posiadają, da się wyczyścić nie korzystając przy tym z maszyny polerskiej. Wystarczy nam bowiem tylko ściereczka, aby reflektor ponownie był przejrzysty.

Kiedy przeczyścimy już klosz przy pomocy papieru ściernego, należy go dokładnie wypolerować pastą. Następnie powinniśmy nałożyć preparat zabezpieczający. Warto wiedzieć, że można też zastosować pastę ścierną do lakieru i potem zabezpieczyć klosz woskiem do karoserii zawierającym filtr UV. Pamiętajmy jednak, że wosk należy nakładać regularnie, aby klosz nie zżółkł zbyt szybko.

Producenci samochodów bardzo często decydują się na lakierowanie reflektorów, które mają przez to większą odporność, lecz jednocześnie trudniej jest je wyczyścić.

Polerowanie reflektorów - zrób to sam!

Niestety, często dopiero podczas czyszczenia okazuje się, że lampa jest pokryta lakierem. Jeśli substancja ochronna jest już naruszona, należy doczyścić klosz do końca, jeśli nie chcemy by był pokryty łatami. Do gotowego zestawu do lamp, w tej sytuacji należy dołożyć dodatkowe arkusze wodnego papieru ściernego. Gradacja może wynosić 800, 1200, 2000 albo 3000.

Oprócz tego, należy przygotować wodę, miękkie ściereczki oraz taśmę malarską, dzięki której będziemy mogli zabezpieczyć przed uszkodzeniem błotnik i zderzak. Jeśli tylko nie jest to dużym kłopotem, warto wyjąć całe lampy i zająć się ich czyszczeniem w domu, albo garażu. Pomocna może okazać się również polerka obrotowa do lakieru.

Musimy być przygotowani na to, że na obróbkę jednego klosza trzeba będzie poświęcić do trzech godzin. Przy pomocy papieru ściernego usuwamy lakier. Używamy najpierw papieru o grubszej gradacji i z postępem prac zmieniamy na te nieco mniejsze. Gdy pozbędziemy się lakieru, polerujemy reflektory szmatką, albo używamy do tego celu maszyny polerskiej.

W przypadku, gdy zauważymy, że papier ścierny pozostawił rysy na kloszu, ponownie używamy papieru 2000 i polerujemy go przy pomocy pasty. Kiedy reflektor jest przejrzysty, na koniec należy go zabezpieczyć preparatem przeznaczonym do konserwacji lamp.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl