Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Auto, które jest wyposażone w skórzaną tapicerkę z pewnością prezentuje się naprawdę elegancko. Aby jednak zachować piękny wygląd takich skórzanych elementów, musimy wiedzieć w jaki sposób należy je czyścić oraz konserwować. Warto także wiedzieć, w jaki sposób odróżnić skórę naturalną od tej sztucznej, gdyż wymagają one użycia innych środków i przeprowadzenia innych zabiegów.

Pielęgnacja skóry w samochodzie

Właściwie wyprawiona skóra naturalna to materiał niezwykle trwały, pod warunkiem, że będziemy ją odpowiednio pielęgnowali. W przypadku, gdy nie poświęca się czasu na zatroszczenie się o jej kondycję, po jakimś czasie staje się ona twarda i spękana, a w najgorszym razie zaczyna się rwać. Spatynowana oraz zużyta skóra to częsty widok w samochodach, które mają już swoje lata, ale warto wiedzieć, że nawet bardzo podniszczoną tapicerkę ze skóry naturalnej można uratować.

Jak pielęgnować skórę w samochodzie?

Porowatość skóry naturalnej to jej ogromny atut, gdyż dzięki temu oddycha ona oraz wchłania wilgoć. To między innymi te cechy sprawiają, że przyjemnie się na niej siedzi. W tych samych porach jednak może się również gromadzić brud, z drobinkami piasku na czele, a to właśnie one mogą prowadzić do wytarcia się zewnętrznej warstwy ochronnej skóry.

Dodatkowo, skóra szybko wchłania zapachy, wnika w nią pot ludzki i może się ona przebarwić, na przykład od ubrań pasażerów. W związku z tym, musimy pamiętać o systematycznym czyszczeniu takiej tapicerki, przy użyciu specjalnie stworzonych do tego celu preparatów. Wszelkie inne kosmetyki czy środki czystości, mogą tylko zniszczyć skórę i sprawić, że straci ona swoją naturalną elastyczność.

Należy także pamiętać o właściwym nawilżaniu tapicerki ze skóry. Pod wpływem gorąca czy promieniowania słonecznego, materiał ten staje się bowiem rozeschnięty i skóra się starzeje.

Zadbane wnętrze samochodu

Jak czyścić skórę w samochodzie?

Aby zapobiec wysychaniu tapicerki ze skóry, musimy w odpowiedni sposób zadbać o jej konserwację i nawilżenie po każdym czyszczeniu. Warto w tym przypadku decydować się na zastosowanie produktów z filtrem UV.

Pielęgnacja skóry w aucie

Fora internetowe pełne są wskazówek dotyczących pielęgnacji tapicerek skórzanych. Wiele osób zaleca, aby stosować zwyczajne kremy kosmetyczne, ale jest to złe rozwiązanie. Należy bowiem pamiętać, że skóra żywa posiada zdecydowanie różne właściwości od tej wyprawionej. W efekcie nasi pasażerowi mogą zobaczyć na swoich ubraniach tłuste plamy, dlatego lepszym pomysłem jest skorzystanie z preparatów przeznaczonych właśnie do tapicerek.

Często, jeśli nie widać zabrudzeń, właściciele pojazdów rezygnują z czyszczenia tapicerki, co jest błędem. Ta wykonana ze skóry naturalnej powinna być czyszczona i konserwowana przynajmniej raz na 2 lub 3 miesiące. W przypadku, gdy tapicerka zostanie ubrudzona, należy natomiast jak najszybciej zareagować i ją wyczyścić.

Jeśli wytarciu ulegnie wierzchnia warstwa materiału, z pomocą profesjonalistów można ją polakierować oraz odtworzyć jej odcień czy fakturę skóry. Taka „naprawa” jednego fotela, zwykle kosztuje pomiędzy 200 a 400 zł. Dzięki specjalistom możemy również odświeżyć wygląd gałki do zmiany biegów czy skórzanej kierownicy. Taki zabieg może kosztować około 100 złotych.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl