Jak usunąć przyciemnienie szyb (4 proste metody)

Przyciemniane szyby w samochodzie mogą być świetnym rozwiązaniem z wielu powodów. Zapewniają one znacznie chłodniejszą kabinę, prywatność i zwykle sprawiają, że samochód wygląda znacznie lepiej.

Niestety, przyciemnianie szyb ma swoją żywotność i czasami trzeba je wymienić. Ale jak je usunąć, nie uszkadzając szyby i nie robiąc przy tym bałaganu?

W tym artykule omówimy powody usuwania folii przyciemniającej szyby, cztery różne metody jej usuwania oraz sposób usuwania nadmiaru kleju.

Spis treści pokaz 4 powody, dla których warto usunąć przyciemnienie szyb 1. Pęcherzyki powietrza lub uszkodzenia 2. Estetyka 3. Względy prawne 4. Odbarwianie 4 Sposoby usuwania przyciemnienia szyb 1. Pistolet grzewczy lub suszarka do włosów 2. Peeling słoneczny 3. Czyszczenie parą 4. Metoda skrobania Jak usunąć przyklejony klej do przyciemniania szyb 1. Goo Gone Środek do usuwania naklejek 2. Scrape 3. Alkohol 4. Zmywacz do paznokci

4 powody, dla których warto usunąć przyciemnienie szyb

Może być wiele różnych powodów, dla których chcesz usunąć klej do szyb samochodowych, ale nie zawsze jest to spowodowane tym, że się zestarzał. Oto 4 najczęstsze powody, dla których chcesz go usunąć.

1. Pęcherzyki powietrza lub uszkodzenia

Najczęstszym powodem, dla którego chcesz usunąć folię okienną, są pęcherzyki powietrza lub inne uszkodzenia folii. Pod wpływem czasu, słońca, ciepła i zimna folia po pewnym czasie zaczyna się odklejać, co powoduje powstawanie pęcherzyków powietrza i innych uszkodzeń.

2. Estetyka

Może być też powód, dla którego nie chcesz już mieć przyciemnianych okien. Być może uważasz, że kabina Twojego samochodu jest zbyt ciemna podczas jazdy nocą lub nie podoba Ci się jej wygląd.

3. Względy prawne

W wielu krajach posiadanie przyciemnianych szyb, zwłaszcza przednich, nie jest legalne. Może zostałeś zatrzymany przez policję lub masz coroczną kontrolę, która wymaga usunięcia przyciemnienia szyb.

4. Odbarwianie

Po kilku latach, zwłaszcza jeśli zamontowano tańszą folię okienną, folia odbarwia się i wygląda źle. Często można to zauważyć, gdy folia zmienia kolor na niebieski, zielony lub czerwony, co jest szczególnie widoczne w słońcu.

RELATED: Jak usunąć lakier z samochodu?

4 Sposoby usuwania przyciemnienia szyb

Przejdźmy więc do tego, jak właściwie usunąć folię, jeśli zdecydowałeś się na jej usunięcie.

Do usunięcia folii można użyć czterech różnych metod, przy czym niektóre z nich są lepsze od innych. Jednak to Ty decydujesz, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia.

1. Pistolet grzewczy lub suszarka do włosów

Pierwszą i najlepszą metodą, jeśli o to pytasz, jest użycie ciepła, a następnie usunięcie folii. Jest to bardzo prosta metoda i nie pozostawia kleju, jeśli zostanie wykonana prawidłowo.

Wystarczy odkleić mały róg folii i łatwo go wyciągnąć; podgrzej folię za pomocą pistoletu do podgrzewania lub suszarki do włosów, aż klej się poluzuje, a folię zacznie się ściągać z okna przy niewielkim nacisku.

Zaleca się ogrzewanie od zewnętrznej strony okna, co spowoduje, że klej rozpuści się przed folią. Jeśli klej zostanie roztopiony bezpośrednio na folii, może to spowodować rozciągnięcie folii przy ściąganiu, co spowoduje, że folia będzie w kilku kawałkach zamiast w jednym.

Należy jednak zachować ostrożność, aby się nie poparzyć i nie przegrzać okna, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie lub pęknięcie.

2. Peeling słoneczny

W tym przypadku obowiązuje ta sama zasada, z tą różnicą, że zrobimy to bez użycia pistoletu do podgrzewania.

Jak być może wiesz, Twój samochód może być bardzo gorący, gdy stoi na słońcu przez jakiś czas. Jeśli nie posiadasz lub nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup nagrzewnicy, możesz wykorzystać ciepło słoneczne do tego samego celu.

Wystarczy pozostawić samochód na kilka godzin na słońcu, a następnie ściągnąć folię z okna. Ma to duże znaczenie dla jakości folii. Jeśli folia jest naprawdę wysokiej jakości, usunięcie jej tą metodą może być trudne i pozostać po niej dużo kleju.

Ogólnie rzecz biorąc, ta metoda pozostawi trochę kleju, który trzeba będzie później usunąć. Jak można usunąć nadmiar kleju, dowiesz się w dalszej części artykułu.

3. Czyszczenie parą

Dość nieznaną metodą jest to, że można go bardzo skutecznie usunąć za pomocą myjki parowej. Ciepło pary wodnej podgrzeje klej, a para wodna sprawi, że będzie on bardzo łatwy do usunięcia z folii.

Wystarczy wyciągnąć mały róg folii i zacząć parować folię bezpośrednio na klej, delikatnie pociągając za folię. Jest to bardzo skuteczna metoda, która nie pozostawia żadnych śladów kleju, z wyjątkiem tego, że do jej zastosowania potrzebna jest myjka parowa.

Urządzenia do czyszczenia parą mogą być dość drogie, ale jeśli masz je w domu, powinieneś bezwzględnie użyć ich w tym przypadku. W zasadzie wolę tę metodę od metody z użyciem pistoletu termicznego.

4. Metoda Scraphing

Ostatnią metodą jest usunięcie folii za pomocą skrobaka. Będzie to wolniejsze niż inne metody, ale zdecydowanie jest to przydatna metoda.

W przypadku tej metody zaleca się użycie skrobaka, a nie noża. Do tej metody mogę polecić używanie skrobaków takich jak ten:

11 747 recenzji Titan Tools 17002 2-częściowy wielofunkcyjny...
  • Zawartość zestawu: (1) 9-1/4" uniwersalna...
  • Kompaktowa konstrukcja skrobaka Mini Scraper jest...
  • Usuwaj etykiety, naklejki, folie okienne,...
  • Używaj na szkle, ceramice i płytach indukcyjnych....
$16.00 Zobacz ostatnią cenę

Po prostu pociągnij za mały róg folii i zacznij "odcinać" klej z szyby. Możesz również połączyć tę metodę z drugą, polegającą na pozostawieniu samochodu na jakiś czas na słońcu.

Może to jednak pozostawić trochę kleju, co jednak nie powinno stanowić problemu, ponieważ masz już skrobak do usuwania folii.

Należy jednak uważać ze skrobaczką, aby nie docisnąć jej krawędzi do okna, ponieważ może to spowodować zarysowania na oknie, które mogą być bardzo trudne do usunięcia.

Jak usunąć przyklejony klej do przyciemniania szyb?

Po usunięciu folii ze wszystkich okien może się okazać, że na oknie pozostało sporo kleju - w zależności od zastosowanej metody.

Jest to całkowicie w porządku i zajmiemy się tym teraz. Oto cztery różne metody usuwania nadmiaru kleju z okien.

1. Goo Gone Sticker Remover

Najskuteczniejszą metodą usuwania nadmiaru kleju, jaką znaleźliśmy, jest użycie środka do usuwania naklejek Goo Gone. Wystarczy nanieść go na klej i pozostawić na chwilę, a następnie bardzo łatwo i bez wysiłku zeskrobać klej. Zmywacz naklejek Goo Gone można znaleźć na stronie Amazon:

9 047 recenzji Goo Gone Original Liquid - 8 uncji i...
  • #ZAUFANA MARKA NR 1 DO USUWANIA LEPKICH...
  • BEZPIECZNIE PRZYWRÓĆ SWOJE POWIERZCHNIE DO STANU PIERWOTNEGO: ...
  • WIELE ZASTOSOWAŃ W CAŁYM DOMU:...
  • IDEALNY DLA NAUCZYCIELI I RODZICÓW: Użyj...
$9.89 Zobacz ostatnią cenę

2. Skrobanie

Jeśli masz bardzo ostry skrobak, możesz również zdrapać folię bez użycia środka do usuwania naklejek. Upewnij się tylko, że nie porysujesz szyby, dlatego upewnij się, że skrobaczka jest wystarczająco ostra i nie dociskaj jej krawędzi do szyby.

3. Alkohol

Alkohol rzeczywiście rozwiązuje problem kleju do okien i może być dobrą alternatywą, jeśli nie chcesz zamawiać i czekać na środek do usuwania naklejek Goo gone. Twoja 50-letnia whisky może nie być optymalnym wyborem, ale 90-procentowy alkohol izopropylowy może wykonać zadanie bardzo dobrze.

Wystarczy nanieść go na klej, a następnie usunąć za pomocą skrobaczki lub ręcznika.

4. Zmywacz do paznokci

Zmywacz do paznokci jest bardzo skuteczny w walce z klejem do folii przyciemniających i większość osób ma go w domu. Wystarczy nanieść go na szybę, a następnie usunąć szmatką lub podobnym narzędziem. Można go również skutecznie usunąć za pomocą skrobaczki.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl