Jak poprawnie woskować swój samochód?

Regularne woskowanie samochodu pozwala na zabezpieczenie jego lakieru przed czynnikami zewnętrznymi oraz pozwala na odświeżenie wyglądu auta. Wykonując czynność woskowania samochodu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a w wypadku, kiedy lakier jest podniszczony, dobrze jest go dodatkowo wypolerować.

Woskowanie samochodu

Czysty, suchy oraz właściwie nawoskowany samochód prezentuje się doskonale, nawet kiedy nie jest już pierwszej młodości. Aby auto zawsze pięknie się prezentowało należy powtarzać jego woskowanie od 2 do 4 razy do roku. Aby efekty woskowania były jak najlepsze, należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy: wybrać odpowiednie kosmetyki, zastosować odpowiednią technikę wcierania wosku, poszczególne czynności wykonywać we właściwej kolejności oraz dokładnie.

Woskowanie samochodu - jaki wosk?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje wosków. Kupimy je w postaci past, mleczek oraz olejków. Każdy rodzaj produktów należy stosować do innego rodzaju karoserii. Wybierając wosk należy zwrócić uwagę na wiek naszego samochodu oraz stan jego karoserii. Do nowych aut najlepiej jest zakupić woski w formie mleczek i olejków, a do starszych w postaci past. Woski dzielą się także w zależności od tego, czy będą stosowane na suchą powierzchnię czy też na mokrą. Od tego, jaki preparat kupimy, będzie zależała wybrana metoda woskowania.

Woskowanie auta

Fot. motogodetailing.pl

Woskowanie samochodu - na mokro

Nakładanie wosku na mokrą karoserię auta jest procesem znacznie szybszym niż metoda jego woskowania na sucho. Wosk występuje w tym przypadku w formie płynnej, dzięki czemu mamy możliwość lepszego dotarcia z preparatem we wszystkie zakamarki. Woskowanie na mokro może być także przeprowadzone bezpośrednio po myciu samochodu.

Woskowanie auta na sucho zazwyczaj przeprowadza się z użyciem pasty. Zabieg ten wykonuje się zwykle w przypadku starszych pojazdów, mających podniszczony lakier. Woskowanie na sucho jest znacznie bardziej pracochłonne oraz wymaga więcej czasu, ale efekty są dużo lepsze. W metodzie tej zużywa się także znacznie mniej preparatu, gdyż łatwiej jest kontrolować nakładaną ilość wosku podczas zabiegu. Pasta powinna być nakładana począwszy od górnej części karoserii. Warunkiem powodzenia zabiegu jest odpowiednie osuszenie powierzchni auta oraz wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń z karoserii.

Wosk samochodowy

Fot. motogodetailing.pl

Woskowanie samochodu - krok po kroku

Dobrze przeprowadzone woskowanie jest gwarancją świetnego wyglądu samochodu oraz zabezpieczenia jego karoserii przed oddziaływaniem na nią szkodliwych czynników zewnętrznych.

W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie umyć ręcznie oraz osuszyć samochód. Lakier musi być pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Najlepiej jest osuszyć karoserię za pomocą ściereczek z irchy oraz mikrofibry, które nie pozostawią na powierzchni karoserii żadnych kłaczków ani drobinek.

Konserwacja lakieru samochodowego

Fot. motogodetailing.pl

Woskowanie samochodu – temperatura

Najlepiej jest wybrać na woskowanie taki dzień, w którym temperatura powietrza nie będzie wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Dotyczy to tych preparatów, które nie są dostosowane do aplikacji na rozgrzany lakier. Przed przystąpieniem do zabiegu należy więc zapoznać się z zaleceniami producenta danego wosku. Po dokładnym osuszeniu karoserii należy odmierzyć odpowiednią porcję wosku na dołączoną do preparatu gąbkę. Wosk należy rozprowadzić po nadwoziu auta i pozostawić go w takim stanie przez kilka minut. Kiedy na powierzchni karoserii pojawi się charakterystyczna mgiełka, należy rozpocząć polerowanie lakieru. Należy przecierać karoserię do momentu, kiedy stanie się ona śliska i błyszcząca, a resztki wosku zostaną usunięte. Do polerowania należy używać ściereczek z mikrofibry.

Polcamy zestaw do woskowania lakieru:

zestaw do woskowania lakieru samochodowego

KUP: Soft99 Fusso Dark + IPA 100ml + 2x mikrofibra + aplikator na sklep.motogo.pl

Woskowanie samochodu – porady

  • Warstwa wosku powinna być w każdym miejscu możliwie takiej samej grubości
  • Woskowanie należy rozpocząć od miejsc niedostępnych dla promieni słonecznych
  • Woskowanie powinno być przeprowadzone delikatnie i z wyczuciem
  • Wosk należy nakładać na czysty i osuszony lakier
  • Wosk w postaci pasty zaleca się używać tylko do starszych aut i zniszczonej karoserii
  • Polerujemy karoserię zawsze z góry na dół
  • Do polerowania można użyć wypożyczonej szczotki mechanicznej
  • Kiedy na karoserii pozostaną resztki wosku można użyć ręcznika do lepszego polerowania
  • Warto samemu woskować samochód gdyż właściciel zrobi to zawsze najdokładniej

Wbrew pozorom woskowanie samochodu nie jest proste. Osoby bez doświadczenia, nieposiadające kosmetyków samochodowych wysokiej jakości mogą nie być zadowolone z efektów własnej pracy. Jeżeli nie czujemy się na tyle pewnie, aby samemu wykonać woskowanie możemy skorzystać z usług profesjonalnego studia car detailing. 

W artykule wykorzystano zdjęcia obrazujące efekty woskowania lakieru dostarczone przez studio auto detailingu - Motogodetailing.pl, ul. Zielna 4, 32-067 Tenczynek Tel.: +48 575 450 200.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl