Zrób to sam! Polerowanie samochodu pastą polerską

Każdy samochód od czasu do czasu potrzebuje nieco opieki, i to nie tylko pod względem mechanicznym, ale i kosmetycznym. Auto po jakimś czasie traci swój początkowy blask. Wówczas warto zastanowić się nad jego wypolerowanie, Do wyboru są dwie metody. Jedną z nich jest klasyczne polerowanie ręczne.

Polerowanie ręczne – łatwe i efektowne

Samochody można polerować zarówno ręcznie, jak i mechaniczne przy pomocy szlifierki wyposażonej w specjalne głowice polerskie. Jednak warto zapoznać się przede wszystkim z polerowaniem ręcznym. Metoda ta jest mniej inwazyjna dla auta i łatwiejsza do nauczenia się. Nie wymaga posiadania narzędzi i specjalnych umiejętności. Poza tym metoda ręczna jest nieoceniona wówczas, gdy zużycie powłoki lakierniczej jest niewielkie, a sama karoseria nie wymaga zbyt dużego traktowania.

Od czego zacząć?

Na samym początku samochód trzeba oczywiście dokładnie umyć. Podczas mycia należy usunąć wszystkie, nawet małe zanieczyszczenia. Można też za pomocą specjalnej glinki oczyścić samą karoserię. Glinkowanie to pocieranie powierzchni pojazdu specjalną glinką przeznaczoną do lakieru. Pomaga ona usunąć resztki zaschniętych zanieczyszczeń. Po glinkowaniu auto trzeba raz jeszcze umyć i wysuszyć. Czasami wydaje się to zbędne, ale podczas pracy nad lakierem znaczenie ma najmniejsze nawet ziarenko piasku, które może pozostawić mało estetyczną rysę.

Pasta polerska

Potem trzeba zainwestować w odpowiednie pady i w pastę polerską. W tym przypadku rodzaje padów i past zależą od tego w jak dużym stopniu zniszczony jest lakier. Na początek najlepiej jest wybrać pastę o mniejszej ścieralności oraz miękkie pady.

Renowacja lakieru samochodowego

Pasta polerska do lakieru

Kiedy samochód jest czysty, należy za pomocą taśmy zabezpieczającej okleić elementy plastikowe, chromowane oraz reflektory, aby nie uległy ona zabrudzeniu pastą polerską. Potem można już przystąpić do działania. Warto najpierw wykorzystać miękki pad i pastę o niskiej ścieralności Można zacząć od płaskiej powierzchni. W zasadzie pracę warto sobie wcześniej odpowiednio rozplanować. Kiedy pasta polerska zostanie już wtarta odpowiednio w lakier (nie można tego robić za silnie - lepiej nie naciskać pada), trzeba ściereczką z mikrofibry zebrać jej nadmiar.

Pasta polerska mocno ścieralna

Kiedy mimo wypolerowania lakier wciąż nie prezentuje się wystarczająco dobrze, można przejść potem do past i padów o większej i bardziej agresywnej ścieralności.

Sam proces polerowania ręcznego zajmuje sporo czasu i wymaga dużego nakładu energii. Dlatego warto rozłożyć go na kilka etapów. Tak naprawdę cały proces nie jest trudny i w zasadzie każdy za takie polerowanie może się zabrać. Same materiały nie są drogie (pasta i pady) , a efekt może być naprawdę doskonały.

Zabiegi polerowania samochodu są dobrym pomysłem przed jego woskowaniem. Nie można jednak ich wykonywać zbyt często, gdyż to mimo wszystko ścieranie powierzchni lakieru samochodowego. Taki zabieg powinno się wykonywać jedynie raz na jakiś czas, aby przywrócić lakierowi blask.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl