Ile kosztuje mycie samochodu?

Czyszczenie samochodu jest jedną z czynności pozwalających na utrzymanie go w doskonałej kondycji i przedłużenie jego dobrego i świeżego wyglądu. Mycie pojazdów to zadanie jednocześnie proste i złożone. Proste, ponieważ nie wymaga niezwykłych umiejętności, czy specjalnego wysiłku, ale złożone przez fakt, że należy przeprowadzić je w odpowiednich warunkach i przy użyciu odpowiednich preparatów chemicznych. Mycie samochodu jest więc zadaniem wymagającym odpowiedniego obeznania z pielęgnacją pojazdów.

Wiele osób decyduje się na podjęcie pielęgnacji we własnym zakresie, myjąc samochód w domu, lub na myjniach samoobsługowych (bezdotykowych i automatycznych). Mycie na myjniach samoobsługowych jest dobrym rozwiązaniem jako doraźne oczyszczanie samochodu i usuwanie bieżących zabrudzeń. W przypadku korzystania z tego typu obiektów warto jednak skierować się w stronę myjni bezdotykowych. Ta rada wynika z faktu, i szczotki stosowane na myjniach samochodowych mają tendencję do rysowania lakieru samochodowego podczas prowadzenia czyszczenia. Włosie uderzające w lakier z dużą prędkością dokonuje mikrozarysowań na powierzchni lakieru. Sposobem na ich usunięcia pozostaje już tylko polerowanie, a więc zabieg dość złożony i kosztowny. Myjąc samochód na myjni ręcznej minimalizujemy ryzyko uszkodzenia samochodu i redukujemy koszt mycia. Koszt umycia samochodu na myjni bezdotykowej waha się pomiędzy 10 a 15zł za mycie standardowego rozmiaru samochodu osobowego. Wśród programów znajduje się najczęściej piana, lub proszek aktywny, płukanie, hydrowosk i opłukiwanie wodą demineralizowaną. Mycie na myjni bezdotykowej jest wyjściem bezpiecznym i dość skutecznym, lecz nie jest tak dokładne jak mycie w profesjonalnym studiu, czy z wykorzystaniem techniki mycia na dwa wiadra.

Na myjni automatycznej cennik otwiera się kwotami rzędu 15zł, natomiast zamyka w kwotach 45zł, Cena zależy od poziomu złożoności programu, który wybiera właściciel  samochodu. Podstawowe programy ograniczone są najczęściej do oczyszczenia samej karoserii, natomiast najbardziej złożone uwzględniają też woskowanie, czyszczenie felg i osuszanie ręczne przez pracownika. Niemniej jednak nadal jest to prosty proces realizowany przez maszynę dostosowaną do działania w określonych płaszczyznach, więc nie będzie ona tak dokładna jak czyszczenie ręczne przez osobę wyposażoną w specjalistyczny sprzęt.

Mycie na dwa wiadra jest najdroższym wyjściem, jednak tylko z pozoru. Wiąże się z nim zakup wiader z separatorami, gąbki, lub rękawicy i myjki ciśnieniowej. Ponadto mycie na dwa wiadra wymaga zastosowania szamponu samochodowego, a po umyciu można zabezpieczyć jego karoserię Quick Detailerem. Koszt wszystkich akcesoriów wynosi około 200-220zł, co jest o wiele wyższym kosztem, lecz należy pamiętać, że środki chemiczne i akcesoria nie są jednorazowe, a jedna butelka skoncentrowanego szamponu wystarcza na kilka do kilkunastu myć. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii rękawicy do mycia, wiader, separatorów i quick detailerów. Możemy wiec przyjąć, że średni koszt mycia samochodu we własnym zakresie może zamknąć się w kwocie ok. 20-30zł.

Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym procesem mycia samochodu jest ten uskuteczniany przez studia detailingu. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych technik, zbalansowanej chemii i wysokiej jakości akcesoriów, detailerzy potrafią usunąć w procesie mycia praktycznie każde zabrudzenie zarówno z karoserii i kół, jak i elementów wnętrza samochodu. Koszt mycia samej karoserii oscyluje najczęściej w granicach 70-100zł, natomiast mycie kompletne, tzn mycie karoserii i kół wraz z oczyszczaniem wnętrza, wiąże się z wyższymi kosztami sięgającymi 150-220zł w zależności od wielkości, lub stopnia zabrudzenia samochodu. W tej ofercie najczęściej znajduje się także zabezpieczenie lakieru za pomocą quick detailera. Mycie samochodu w studiu jest najbardziej kosztowną opcją, jednak oferuje najwyższe bezpieczeństwo i profesjonalizm w oczyszczaniu samochodu. Ponadto w ofercie studia znajdują się także inne zabiegi, na przykład zabezpieczenie lakieru woskiem, czy powłokami ceramicznymi, to samo tyczy się szyb i felg samochodu. Można więc wraz z odpowiednim oczyszczeniem samochodu zagwarantować mu wyższy stopień bezpieczeństwa i poprawić jego wygląd.

Najlepszym wyjściem jest więc mycie samochodu w studiu detailingu, jednak jak wiadomo, należy ono również do najbardziej wymagających i najdroższych. Jeśli oczekujecie zadowalającego efektu i zależy Wam na zaoszczędzeniu znacznej kwoty, możecie skorzystać z bezpiecznej myjni bezdotykowej, która pozwoli na doraźne oczyszczenie samochodu z większości ciężkich zabrudzeń.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl