Redakcja
autokosmetykaopinie.pl
Szyby samochodowe to element samochodu nierzadko bagatelizowany podczas czyszczenia i pielęgnacji. Właściciele pojazdów nierzadko skupiają się na karoserii, zapominając o znaczeniu i ograniczonej trwałości szyb samochodowych. Szkło samochodowe jest wprawdzie trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż niejedna szyba stosowana w budownictwie, jednak wymaga też odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. Jak więc pielęgnować i czyścić szyby samochodowe w okresie zimowym?
Szyba w pojazdach jest wyeksponowana na wiele zagrożeń. Pyły, woda, błoto, drobinki substancji kleistych, żywica, owady… To tylko kilka z substancji z jakimi szyby mają styczność. Każda z nich niesie ze sobą zagrożenia dla szyb samochodowych.
W zimie gama tych zagrożeń jest odrobinę węższa, jednak przez działanie niskich temperatur wymusza bardziej złożoną pielęgnację. Piasek i pyły uderzające w powierzchnię szyby czołowej prowadzą do uszkodzenia szkła i piaskowania jego powierzchni. Poprzez zachodzenie tego typu procesów szyby stają się bardziej podatne na uszkodzenie poprzez redukcję grubości ich materiału. Im bardziej spiaskowana jest szyba, tym większe jest ryzyko, że przy uderzeniu kamykiem wylatującym spod samochodu jadącego przed nami, na jej powierzchni pojawi się pęknięcie.
Szyba samochodowa wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, która zapobiegnie jej degradacji. Żywica to kolejna substancja, która zagraża strukturze szyb i sprawia, że stają się one chropowate i mniej przejrzyste. Ponadto wraz z substancjami smolistymi, stanowi ona jedną z najtrudniejszych do usunięcia substancji osadzających się na powierzchni pojazdów. Ostatnim i najbardziej niepozornym oponentem czystych szyb jest… woda.
Woda pomimo swoich dość neutralnych właściwości stanowi dość znaczące zagrożenie dla lakieru i szkła.
Wraz z wodą na szybach osadza się kamień, który wnika w strukturę szkła.
Po wyschnięciu takiego materiału ciężko jest osiągnąć idealną przejrzystość i czystość szyby. Ponadto woda rozbijająca się na powierzchni szyb nierzadko przenosi ze sobą drobinki pyłu i osadów drogowych, które przy niewłaściwie działających wycieraczkach mogą doprowadzić do zarysowania powierzchni szkła przy usuwaniu mechanicznym.
Dodatkowo woda zamarzająca na powierzchni szyb wymaga usunięcia przed rozpoczęciem jazdy. Niestety nierzadko dochodzi do uszkodzenia powierzchni szkła w drodze skrobania szyb niewłaściwymi narzędziami. Poniżej przedstawimy Wam kilka sposobów na właściwe czyszczenie i pielęgnację szyb w czasie zimy.
Szyba samochodowa w okresie zimowym wymaga pielęgnacji w określony sposób i stosowania odpowiedniej jakości produktów czyszczących. Szyby samochodowe najlepiej czyścić dedykowanym środkiem dostosowanym do mycia szkła. Stosowanie środków o niewłaściwym pH (np. Dimer, lub opryski kwasowe) może skutkować powstawaniem wżerów na jego powierzchni. Należy więc posługiwać się preparatami o neutralnym odczynie.
Aby uniknąć zamarzania środków czyszczących najlepiej będzie przejść do ich pielęgnacji pod zadaszeniem, lub w garażu.
Aby usprawnić zrzucanie wody z powierzchni szyb warto zabezpieczyć je za pomocą niewidzialnej wycieraczki. Pozwoli to na doskonały zrzut wody z powierzchni szyb, co zminimalizuje potrzebę używania wycieraczek samochodowych. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko porysowania szkła i osiadania na jego powierzchni różnych substancji przyśpieszających degradację szkła.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na problem zamarzania szyb. Najczęstszym podejściem do usuwania lodu i szronu z szyb jest skrobanie za pomocą skrobaczki. Jest to jednak dość zdradliwe narzędzie, które może w niewłaściwych rękach doprowadzić do porysowania szkła. Aby uniknąć tego typu uszkodzeń należy stosować odpowiednio wykończonych skrobaczek, które nie posiadają bardzo twardych, pozaginanych i ostrych krawędzi.
Niemniej jednak skrobaczka musi zachować odpowiednią agresywność dla właściwego zdrapywania lodu z powierzchni szyb. Warto więc postawić na skrobaczki plastikowe, o końcówkach pozbawionych niepożądanych nadlewek czy przetłoczeń.
Dobrą alternatywą dla skrobaczki jest tzw. odmrażacz, czyli substancja powodująca rozpuszczanie lodu i szronu na powierzchni szkła. Substancje te są bezpieczne dla szyb, jednak po zastosowaniu ich warto także przeczyścić szybę za pomocą wycieraczek i spryskiwaczy. Najlepszą metodą na odmrażanie szyb jest jednak postojowe podgrzewanie jej, natomiast wiąże się ono z wysokim spalaniem pojazdu i emisją nadmiernych ilości szkodliwych substancji do atmosfery.
Pielęgnacja szyb w czasie zimy jest więc zadaniem trudnym, lecz wykonalnym. Wymaga ona stosowania właściwych substancji i technik czyszczenia, a także odpowiedniej częstotliwości konserwacji szyb. Jeśli jednak będziecie przykładać odpowiednią uwagę do owych działań, szyby pozostaną czyste, przejrzyste i trwałe przez długi czas.
autokosmetykaopinie.pl
Perfekcyjny wygląd samochodu to pragnienie każdego z nas
Aby uzyskać oczekiwany efekt należy stosować odpowiednie kosmetyki samochodowe
Na łamach naszego portalu przedstawiamy jak osiągnąć zamierzony cel