Jak poprawnie myć samochód by nie zniszczyć lakieru?

Myjąc samochód najlepiej jest skorzystać z więcej niż jednej metody. Dzięki temu możliwe jest szybkie i efektywne mycie lakieru bez możliwości jego zarysowania. Dlatego też podczas mycia samochodu najlepiej jest użyć myjki ciśnieniowej oraz odpowiedniego szamponu i gąbki. Zadaniem myjki jest przede wszystkim spłukanie piasku, który mógłby uszkodzić lakier w dalszej części mycia. Gąbka z szamponem jest niezbędna, by pozbyć się szczególnie tłustych i przyschniętych zanieczyszczeń.

Jednocześnie automatyczne myjnie, które mają gwarantować szybkie oczyszczenie samochodu, mogą nie poradzić sobie z bardziej niedostępnymi zanieczyszczeniami. Często również automatyczne myjnie mogą doprowadzić do zarysowania lakieru, ponieważ użyte tam szczotki nie zawsze są nowe, przez co ich włosie jest twarde. Lepiej wybrać myjnie samoobsługowe.

Jak myć samochód na myjni?

Korzystanie z myjni samoobsługowej jest zazwyczaj bardzo proste. Warto jednak zabrać ze sobą podstawowe akcesoria w postaci gąbki i rękawic. Zazwyczaj własny szampon nie jest konieczny, jednak lepiej również wziąć go na wszelki wypadek.

Mycie samochodu aktywną pianą

Tego typu mycie można przeprowadzić samodzielnie, jednak wymagany jest do tego celu odpowiedni sprzęt. W tym celu warto jest odwiedzić portale aukcyjne, ponieważ parownicę można nabyć tam znacznie taniej niż w sklepie. Tego typu urządzenie jest przydatne w przypadku gdy samochód często ma na sobie drobiny piasku, które pomimo wstępnego czyszczenia mogłyby dostać się na gąbkę. Ręczna pianownica zapobiega tego typu przypadkom.

Mycie samochodu gąbką

Mycie samochodu gąbką

Zazwyczaj jednak użycie pianownicy nie jest konieczne, ponieważ jeśli samochód nie był bardzo brudny drobiny piasku nie powinny znaleźć się na gąbce po wstępnym myciu za pomocą myjki ciśnieniowej. Po dokładnym spłukaniu zanieczyszczeń wystarczy użyć gąbki i specjalnego szamponu do lakieru samochodowego. To powinno wystarczyć, by domyć wszelkie zanieczyszczenia.

W przypadku mycia felg stosowany jest niekiedy mikroproszek. Nie jest to jednak polecany preparat, ponieważ trudno jest przy nim uzyskać właściwą konsystencję. Zbyt mało proszku powoduje, że felgi są trudne w czyszczeniu, natomiast jego nadmiar może na nich pozostać. Taki osad powoduje, że felgi nie są błyszczące pomimo mycia. Dlatego też w tym przypadku najlepiej zastosować środek dedykowany.

Wybierając produkt do mycia felg należy jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Jeśli środek zawiera substancję drażniącą, to pozostawienie go na felgach zbyt długo może doprowadzić do trwałych nieestetycznych zmian. W przypadku mycia lakieru warto natomiast wytrzeć je, zamiast czekać do samoistnego wyschnięcia wody. To pomoże uniknąć zacieków na lakierze.

Spłukałeś auto - to je porządnie wyczyść

Czasami dokładne spłukanie samochodu nie pomaga i zabrudzenia nadal są widoczne. W takim przypadku warto skorzystać z innych środków, które uporają się nawet z takim problemem. To pasty woskowe, które dodatkowo zawierają substancje czyszczące. Dzięki nim można zminimalizować zmatowienia lakieru.

Jak myć samochód ręcznie?

W przypadku zauważenia zmatowień, rys i przebarwień warto jest użyć bardziej zaawansowanych środków. Takie są specjalne pasty polerskie i mleczka przeznaczone na przykład do starych samochodów. Oprócz tego typu preparatów można użyć środków o bardziej trwałym działaniu.

Najłatwiejsze w użyciu, jeśli chodzi o pokrywanie lakieru, są specjalne spreje. Należy jednak pamiętać, że takie preparaty są droższe a dodatkowo mogą sprawić, że drobne rysy będą nie do usunięcia. Zaleca się więc, by przed ich użyciem zastosować glinką lakierniczą.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl