Szybkość, z jaką złe nawyki rozwijają się u nowych kierowców

Udostępnij Facebook Twitter

Potrzeba zaledwie 10 tygodni, aby stać się "złym kierowcą" po zdaniu egzaminu, twierdzą nowe badania.

Badanie przeprowadzone wśród 2000 właścicieli samochodów wykazało, że przeciętny nowy użytkownik drogi pozwala złym nawykom wkraść się w mniej niż trzy miesiące po zerwaniu tablic rejestracyjnych.

A jeden na dziesięciu przyznał nawet, że zaczął zapominać, czego się nauczył dwa tygodnie lub mniej po zdaniu egzaminu.

Nie trzymanie kierownicy w prawidłowej pozycji "10 do 2" i niesprawdzanie lusterek za każdym razem, gdy wykonują manewr, to jedne z najwcześniej ujawniających się wad.

Co ciekawe, 40% kobiet uważa, że wyrobiły sobie złe nawyki po zdaniu egzaminu, w porównaniu z zaledwie 32% mężczyzn.

Badanie wykazało, że kobiety przyznały, że jedną z ich największych wad było sięganie do torebki, aby coś w niej znaleźć, podczas gdy mężczyźni przyznali się do spychania się za ogon, a nawet przejeżdżania na czerwonym świetle kilka dni po zdaniu egzaminu.

David Carter dla Accident Advice Helpline, który zlecił badania, powiedział: "Zdanie egzaminu na prawo jazdy jest, dla wielu ludzi, jedną z najtrudniejszych rzeczy, które kiedykolwiek będą musieli zrobić.

"Dla wielu z nas dzień egzaminu mógł nadejść lata, a nawet dziesięciolecia temu - to mnóstwo czasu, aby złe nawyki mogły się wkraść.

"Nasze badanie wykazało, że wielu kierowców chętnie przyznaje się do złych praktyk za kierownicą, z których większość jest nieszkodliwa.

"Ale ważne jest, aby zachować czujność w zakresie obserwacji i bezpieczeństwa, ponieważ zbyt długie spuszczanie gardy może doprowadzić do wypadku".

Badanie wykazało również, że średnio potrzeba zaledwie czterech i pół miesiąca, aby stać się "środkowym pasem ruchu" na autostradzie.

Kierowcy dodatkowo narażają swoje bezpieczeństwo, jeżdżąc bez pasów bezpieczeństwa od czasu do czasu po mniej niż czterech miesiącach posiadania pełnego prawa jazdy.

Jedna trzecia brytyjskich kierowców przyznała się również do wyrzucania śmieci przez okno samochodu podczas jazdy.

Badanie wykazało również, że potrzeba nieco ponad pięciu miesięcy, aby kierowcy poczuli się komfortowo grzebiąc w torbie w poszukiwaniu czegoś podczas jazdy.

Przeciętny kierowca przejechał na czerwonym świetle w ciągu pięciu miesięcy i sześciu dni od zdania egzaminu, a nielegalne zawracanie staje się drugą naturą po pięciu miesiącach i dziewięciu dniach.

A po nieco ponad czterech miesiącach, kierowcy są bardziej skłonni do wyprzedzania w niebezpiecznej sytuacji, skręcać w róg bez wskazania i parkować na podwójnych żółtych liniach.

Większość dorosłych zdała swój egzamin na prawo jazdy za pierwszym podejściem, choć jedna na pięć osób musiała zdać trzy lub cztery egzaminy, aby uzyskać prawidłowy wynik.

A 53% Brytyjczyków zgadza się, że mają więcej złych nawyków jazdy teraz niż w dniu, w którym zdali egzamin.

W rzeczywistości, jedna dziesiąta populacji kierowców miała wypadek z powodu luzu z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego.

Prędkość, która jest potrzebna, aby wyrobić sobie złe nawyki za kierownicą

    Trzymanie kierownicy tylko jedną ręką - trzy miesiące i 27 dni Całkowita rezygnacja z pozycji "dziesięć i dwa" - trzy miesiące i 15 dni Zaprzestanie sprawdzania lusterek podczas manewrowania - trzy miesiące i 21 dni Zawracanie na zakręcie bez sygnalizowania - cztery miesiące i 12 dni Wyprzedzanie kogoś - cztery miesiące i 15 dni Siedzenie na środku autostrady, bo nie chce Ci się zjechać na pobocze - cztery miesiące i 18 dni Wykonywanie manewru wyprzedzania w niebezpiecznej sytuacji - cztery miesiące i 24 dni Przejechanie na czerwonym świetle - pięć miesięcy i sześć dni Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa - trzy miesiące i 18 dni Nielegalny manewr zawracania - pięć miesięcy i 9 dni Wyrzucanie śmieci przez okno samochodu - trzy miesiące i 21 dni Szukanie czegoś w samochodzie podczas jazdy - pięć miesięcy i 3 dni Parkowanie na podwójnych żółtych liniach - cztery miesiące i 21 dni Wypadnięcie przed kogoś i ścięcie go - pięć miesięcy i 3 dni

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl