Jak czyścić skórzane wnętrze

Jak czyścić skórzane wnętrze

Skórzane siedzenia mogą wyglądać luksusowo i służyć przez cały okres użytkowania samochodu, jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Czyste skórzane siedzenia mogą zmienić wygląd Twojego samochodu, a także zwiększyć jego wartość, jeśli planujesz go sprzedać.

Dzięki odpowiedniej kombinacji produktów, czyszczenie skórzanych foteli jest łatwe, a efekt końcowy często jest bardzo przyjemny. Oto, co jest potrzebne do profesjonalnego czyszczenia skórzanych foteli: wiadro, odżywka do skóry, szczotka do czyszczenia z miękkim włosiem, odkurzacz samochodowy i czysta ściereczka z mikrofibry.

Jak czyścić fotele z perforowanej skóry?

Wiele samochodów zostało wyprodukowanych z siedzeniami z perforowanej skóry. Może to być nie tylko cecha estetyczna, ale również efekt zainstalowanego ogrzewania siedzenia. W skórze często znajdują się perforacje, przez które przepuszcza się powietrze. Nie powinno to stanowić problemu w przypadku czyszczenia. Pamiętaj tylko, że jeśli masz skórzane siedzenia z perforacją, będziesz potrzebował znacznie mniej płynu.

Odkurzanie

Niezależnie od tego, czy Twoje skórzane fotele są perforowane czy nie, zacznij od głębokiego czyszczenia odkurzaczem. Użyj odkurzacza z miękką szczotką, aby usunąć małe lub trudno dostępne zanieczyszczenia. Zwróć szczególną uwagę na szwy, ponieważ to właśnie tam zbiera się najwięcej brudu. Podczas czyszczenia należy uważać, aby nie porysować powierzchni.

Usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe

Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego (innego niż woda) na skórzanej powierzchni foteli, należy przeczytać instrukcję obsługi samochodu, aby dowiedzieć się, jak najlepiej dbać o fotele. Zawsze najpierw należy przeprowadzić test na małej powierzchni, aby sprawdzić, jak skóra zareaguje na dany środek czyszczący.
Ważne jest, aby przed głębokim czyszczeniem foteli skórzanych usunąć brud z powierzchni. Do usunięcia widocznych zabrudzeń, tłuszczu i kurzu należy użyć pojemnika ze specjalnym środkiem do czyszczenia skóry w sprayu.

Szorowanie powierzchni

Teraz byłby dobry moment, aby zastosować środek do czyszczenia skóry bezpośrednio na skórzane siedzenia, o ile oczywiście skóra nie jest perforowana. W tym ostatnim przypadku roztwór powinien być najpierw dodany do tkaniny, aby zminimalizować użycie płynu.

Należy użyć czystej szczotki z miękkim włosiem, aby aktywować pianę i wydobyć brud na powierzchnię. Ważne jest, aby na tym etapie zachować ostrożność, ponieważ ostatnią rzeczą, jaką chcesz teraz zrobić, jest porysowanie skórzanych siedzeń.

W kolejnym kroku należy użyć czystej ściereczki z mikrofibry do wytarcia siedzeń i wchłonięcia nadmiaru roztworu czyszczącego.
W razie potrzeby procedurę można powtórzyć.

Stosować odżywkę

Stosowanie dobrej jakości odżywki do skóry przynosi wiele korzyści. Głównym celem tego zabiegu jest odnowienie skóry poprzez dodanie naturalnych olejów do materiału. Po czyszczeniu foteli samochodowych skóra prawie wysycha, dlatego oleje są niezbędne do zdrowej pielęgnacji foteli samochodowych. Upewnij się, że kupujesz wysokiej jakości odżywkę do skóry i nigdy nie kupuj najtańszej opcji. Odżywki niskiej jakości mogą pozostawić tłusty połysk na powierzchni skóry, co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego pojazdu. Nigdy nie wybieraj odżywki do skóry, która zawiera wosk lub silikon. Lepszym wyborem jest produkt na bazie wody. Pamiętaj, aby testować nowe produkty w niewidocznym miejscu na siedzeniu.

Czas schnięcia

Po odkurzeniu, wyczyszczeniu środkiem do czyszczenia skóry i nałożeniu odżywki na skórzane fotele samochodowe, nadszedł czas na pozostawienie samochodu do wyschnięcia. Zalecamy pozostawienie samochodu na co najmniej 12 godzin w miejscu nienarażonym na działanie promieni słonecznych.

Polerowanie

Gdy wnętrze jest już suche, skórzane fotele samochodowe są gotowe do dobrego polerowania. Używając czystej, suchej ściereczki z mikrofibry, wypoleruj powierzchnię foteli samochodowych okrężnymi ruchami.
Należy pamiętać, że skórzane wnętrze samochodu wymaga regularnego czyszczenia. Skóra jest porowata i ma tendencję do wchłaniania oleju ze wszystkiego, co wchodzi w kontakt z siedziskiem, w tym z ludzkiej skóry. Przy regularnym czyszczeniu skórzane powierzchnie wewnętrzne będą przez długi czas wyglądać jak nowe!

02.07.2021, 307 wyświetleń.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl