Jaki szampon samochodowy wybrać?

Szampon samochodowy to jeden z bardziej przydatnych specyfików podczas pielęgnacji lakieru. Pozwala na dokładne doczyszczenie lakieru samochodowego i pozbawienie go większości zanieczyszczeń zalegających na jego powierzchni, oraz w jego strukturze. Szampony mają także wiele innych funkcji zależnych od ich składu i dodatków zawartych w składzie. W poniższym artykule przedstawimy poszczególne rodzaje szamponów dostępnych na rynku.

Tradycyjny szampon samochodowy

Standardowy szampon samochodowy zawiera różnorodne substancje czyszczące i pieniące. Jego skład pozwala na odpowiednie doczyszczenie powierzchni lakierowanej przy zachowaniu neutralnego pH, a tym samym obniżenia ryzyka uszkodzenia jałowego lakieru. Idealnie nadają się do oczyszczania całej powierzchni samochodu, wraz z elementami plastikowymi i metalowymi. Szampon neutralny gwarantuje bezpieczeństwo podczas pracy, oraz pozwala na dodatkowe nabłyszczenie powierzchni lakierowanej.

Szampon o odczynie lekko kwasowym

Szampony o odczynie kwasowym (pH osiągające wartość ok 6) są stosowane najczęściej w celu „odetkania” powłok ceramicznych i wosków zaaplikowanych na powierzchnię lakieru. Wnika on w powierzchnię wosku i odtyka pory w lakierze, pozwalając na szybsze i bardziej efektywne oczyszczanie zakonserwowanej powierzchni. Szampon kwasowy oczyszcza lakier z podobną siłą, co szampon o neutralnym pH, jednak pozwala na polepszenie jego właściwości samooczyszczających.

Szampon z woskiem/SiO2/polimerami

Szampony z domieszką substancji konserwujących to rozwiązanie dla użytkowników lubiących szybką i skuteczna pielęgnację lakieru. Szampony z woskiem nie posiadają tak dobrych właściwości czyszczących jak szampony neutralne czy kwasowe bez podobnych dodatków, jednak pozwalają na jednoczesne oczyszczenie, nabłyszczenie i zakonserwowanie lakieru. Wosk zawarty w szamponie wiąże się z powierzchnią lakieru i konserwuje ją, jednocześnie pozwalając na jej uprzednie  oczyszczenie. Podobnie działa SiO2, tworzące jeszcze trwalszą powłokę ochronną, czy polimery o podobnych właściwościach.

Wszystkie z powyższych szamponów nadają się do regularnej pielęgnacji lakieru, oraz pozwalają na jego utrzymanie w doskonałej kondycji przez długi czas. Tak naprawdę rodzaj szamponu zależy tylko od naszych preferencji, oraz rodzaju zanieczyszczeń z jakim się mierzymy. Warto więc dogłębnie przeanalizować nasze potrzeby, oraz rodzaj lakieru, z jakim przyjdzie nam pracować. Szampon neutralny możemy zastosować w przypadku każdego lakieru, szampon kwasowy najlepiej wykorzystać w przypadku lakieru, który został zakonserwowany powłoką ceramiczną, lub woskiem. W przypadku szamponu z woskiem, możemy zastosować go zarówno na lakier jałowy, jak i na lakier zabezpieczony woskiem. W drugim wypadku zadziała on jak odżywka dla zakonserwowanego lakieru.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl