Benzyna czy olej napędowy, który wybrać?

Debata pomiędzy silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi jest tak stara jak te same silniki. Zasadniczo oba silniki mają swoje specjalności i każdy, kto decyduje się na którykolwiek z nich, opiera się na osobistych doświadczeniach z jazdy. Podobnie silniki CNG i LPG znalazły swoje miejsce w przemyśle samochodowym, głównie ze względu na ich lepszą wydajność paliwową, niższe koszty eksploatacji i ekologiczność.

Poznawanie silników benzynowych i wysokoprężnych - Szczegóły techniczne

Silnik benzynowy jest jednym z pierwszych silników stosowanych w samochodach. Zasadniczo, od czasu jego powstania niewiele się zmieniło. Silniki wysokoprężne były w dużej mierze stosowane w pojazdach użytkowych, takich jak ciężarówki, autobusy, lokomotywy, statki itp. W silnikach benzynowych stosuje się wstępne mieszanie paliwa i powietrza, co ostatecznie prowadzi do lepszej wydajności, która sprawia, że samochód porusza się z większą prędkością i jest znacznie cichszy, ale ogólna wydajność paliwowa pozostaje dość niska.

Z drugiej strony, silniki wysokoprężne wykorzystują zapłon samoczynny do spalania paliwa, które jest wtryskiwane do komory spalania po sprężeniu powietrza. Wartość opałowa oleju napędowego jest większa niż benzyny, a tym samym wydajność energetyczna na jednostkę objętości oleju napędowego jest lepsza niż benzyny. Konstrukcja silników Diesla jest nieco bardziej skomplikowana niż benzyny i dlatego wymaga większych inwestycji początkowych. Porównywalnie budowa silników benzynowych jest prostsza i tańsza niż silników Diesla, co również znajduje odzwierciedlenie w cenie naszych samochodów z silnikami Diesla.

Co ten techniczny żargon oznacza dla zwykłego człowieka? Samochody z silnikiem Diesla są dobre dla tych, którzy codziennie dojeżdżają do pracy na długich dystansach. Silniki Diesla zapewniają lepsze zużycie paliwa i lepszy moment obrotowy. Oznacza to, że silniki Diesla sprawiają, że codzienna jazda jest tańsza i łatwiejsza. Co więcej, samochody z silnikami wysokoprężnymi przejechały znacznie więcej kilometrów niż te z benzyną, zanim poprosiły o jakąkolwiek konserwację, tzn. żywotność silników wysokoprężnych jest znacznie lepsza niż silników benzynowych.

Wreszcie, jako paliwo, olej napędowy jest tańszy niż benzyna. Nawet w innych krajach widzimy, że cena litra oleju napędowego jest znacznie niższa od ceny benzyny.

Samochody z silnikami Diesla są bardzo popularne, ponieważ rynek samochodowy jest jednym z najbardziej wrażliwych na ceny rynków. Połączenie tańszego paliwa, dobrego przebiegu i długiej żywotności wyjaśnia, dlaczego samochody z silnikiem wysokoprężnym są ulubionym wyborem kabin i zwykłych ludzi jeżdżących na długich dystansach. W związku z dłuższą żywotnością silnika wysokoprężnego, cena odsprzedaży takich samochodów jest również lepsza. Innymi słowy, opcje z silnikiem diesla zawsze przynoszą lepszą cenę.

Również z punktu widzenia ochrony środowiska olej napędowy jest znacznie lepszy niż benzyna, ponieważ emisje są mniej szkodliwe!

Możemy łatwo powiedzieć, że po zakupie samochodu, olej napędowy jest zawsze lepszy dla właściciela niż benzyna. Ponieważ jednak zakup jest droższy, oszczędności po zakupie powinny być większe niż zapłacona dodatkowa cena.

Dlatego też, aby w pełni wykorzystać możliwości samochodu z silnikiem diesla, należy pokonać większe odległości, a nie krótkie, miejskie dystanse.

Gdzie hamulec silników Diesla?

Pomimo wielu dobrych stron, modele z silnikiem diesla mają swoje wady i nawet po tak wielu postępach technicznych w przemyśle samochodowym, wady te nadal istnieją. Najczęstszą z nich jest hałas. Samochody z silnikiem wysokoprężnym do tej pory są bardzo hałaśliwe, a zwłaszcza wytwarzają dużo hałasu przy ruszaniu z zimna. Więc jeśli uruchomisz swój samochód z silnikiem wysokoprężnym w zimowe poranki, twoja okolica może zegarkować ich harmonogramy z czasem w biurze. (Powodem są cięższe części w silniku i inna technika zapłonu).

Samochody napędzane silnikiem benzynowym są z pewnością drogie, ale zapewniają lepsze wrażenia z jazdy dzięki bardziej płynnym i cichym silnikom. Ponadto samochody z silnikami benzynowymi są tańsze i szybsze.

Na drogach - Benzyna a olej napędowy: Osiągi

Dużo mówiono i badano osiągi silników benzynowych i wysokoprężnych. Wcześniejsze silniki Diesla oferowały słabe osiągi w porównaniu z silnikami benzynowymi. Zwłaszcza w zakresie przyspieszania, stwierdzono brak silników Diesla.

Ale od czasu pojawienia się turbosprężarek wiele rzeczy zmieniło się po stronie płotu z silnikiem diesla. Silniki "Direct Inject" i "common rail" do najnowszych dzieciaków na bloku. Silniki z bezpośrednim wtryskiem w dużej mierze rozwiązały problem hałasu. Dają one również lepsze przebiegi w porównaniu do starszych modeli z wtryskiem pośrednim. Diesle z wtryskiem bezpośrednim Common Rail wykorzystują najnowszą technologię bezpośredniego wtrysku i są najnowszymi, które oferują większą oszczędność paliwa i lepsze osiągi. Jednak nie wszyscy producenci samochodów opracowali i dostosowali tę technologię w swoich samochodach.

Modele benzynowe dają większą moc, co pozwala im osiągać wyższe prędkości maksymalne i lepsze wartości przyspieszenia 0-60 kmph. Wyrafinowane wrażenia z jazdy oferowane przez silniki benzynowe nadal pozostają niezrównane. Należy jednak pamiętać, że silniki wysokoprężne Turbo nowej generacji, takie jak silnik Volkswagena, dają doskonałą moc i przyspieszenie. Na przykład, Volkswagen Golf 2.0 TDI, dostarcza moc 167 KM, 8 sekundowe przyspieszenie do 100 km/h i przebieg 1:20 na autostradach!

Wreszcie, koszty obsługi konta samochodów z silnikami wysokoprężnymi są zdecydowanie większe każdego dnia, choć częstotliwość będzie mniejsza. Jednak dzięki najnowszej technologii koszty te zostały ograniczone przez producentów, ale ostatecznie zależy to od marki, którą wybierzesz.

Wniosek

Oczywiste jest, że po zakupie samochodu, koszty eksploatacji samochodu z silnikiem diesla będą znacznie niższe niż samochodu z silnikiem benzynowym. Ewentualne mniej atrakcyjne osiągi nie są tak istotne w naszych ruchliwych miastach, gdzie hałas również jest codziennym problemem do zniesienia. Dlatego też jedyną poważną wadą samochodu z silnikiem diesla jest wyższa cena zakupu, a zatem jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest dzienna stawka za przejazd.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl