Twój samochód odporny na zarysowania. Sprawdź jak to zrobić!

Samochody w czasie codziennej eksploatacji podatne są na powstawanie na powierzchni ich lakieru różnorodnych zarysowań i zadrapań. Piaskowanie lakieru przez pył drogowy, niewłaściwe mycie i pielęgnacja samochodu, czy przetarcia lakieru powstałe przez parkowanie w ciasnych miejscach to tylko kilka z zagrożeń czyhających na lakieru samochodowy. Czy jest jakakolwiek forma zabezpieczenia lakieru przed rysowaniem? Jest i to nie jedna!

Wosk

Wielu czytelników pomyśli pewnie teraz że żartujemy uznając wosk za środek zabezpieczający przed rysowaniem lakieru. Woski to przecież miękka pasta, której aplikacja nadaje głównie efekt wizualny. Nic bardziej mylnego! Wosk to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia lakieru. Mnogość produktów z tej kategorii pozwala na osiąganie doskonałych efektów zabezpieczenia lakieru bez potrzeby stosowania twardszych substancji konserwujących. Wosk pozwala na redukcję powstawania na powierzchni lakieru mikrozarysowań, głównie przez fakt, że doprowadza do podniesienia śliskości laku, a także zapewniając mu doskonałą hydrofobowość, co przekłada się na niższe ryzyko zarysowania samochodu podczas mycia czy dotykania lakieru. Ponadto warstwowany wosk pozwala na osiągnięcie grubszej powłoki zabezpieczającej, co również ma znaczenie podczas ochrony przed powstawaniem swirlów i mikrozarysowań.

Powłoki ochronne

Szeroko rozumiane powłoki ochronne pozwalają na osiąganie różnorodnego efektu na lakierze w zależności od potrzeb użytkownika. Powłoki ceramiczne pozwalają na osiąganie świetnych właściwości wizualnych, jednocześnie zapewniając utwardzenie powłoki lakierniczej i uodpornienie jej na działanie warunków atmosferycznych, czy powstawanie mikrozarysowań i mikrouszkodzeń. Powłoki ceramiczne mogą być środkami „utwardzającymi” lakier, tak jak np. powłoka ZviZZer, która podnosi jego twardość o około 40% względem fabrycznych parametrów, ale także mogą osiągać odmienny efekt. Przykładem może być powłoka UNC-R firmy Max Protect, która tworzy niewidoczną gumowatą otoczkę wokół zabezpieczanego elementu, uodparniając go na uderzenia drobnych kamyczków i żwiru. Powłoki ceramiczne są więc świetnym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskiwanie satysfakcjonującego  efektu wizualnego i podwyższanie trwałości lakieru na nadwoziu.

Folia PPF

Folie ochronne to najwyższa forma zabezpieczenia lakieru dostępna na rynku. Materiały tego typu mogą być produktami zmieniającymi stan wizualny samochodu poprzez zmianę koloru, lub wykończenia lakieru (np. na perłowe czy matowe). Główną funkcją folii PPF nie jest jednak nadawanie konkretnego wyglądu samochodowi, jednak zabezpieczanie go przed uszkodzeniami mechanicznymi. O ile powłoki ochronne utwardzały lakier samochodu, uodparniając go na działanie pyłów i piasku, a także podbijały hydrofobowość lakieru, aby poprawić jego samooczyszczanie, o tyle w przypadku folii PPF mamy do czynienia z formą ochrony pozwalającą na uniknięcie powstawania jakichkolwiek odprysków czy zadrapań. Lakier samochodowy zabezpieczony folią PPF jest całkowicie odgrodzony od zewnętrznych zagrożeń, co sprawia że poziom jego bezpieczeństwa jest znacznie wyższy. Folia PPF osiąga wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki trwałej strukturze i umiejętności samoregeneracji. Objawia się ona zdolnością folii do odzyskiwania swojego poprzedniego kształtu w wyniku podgrzewania jej struktury. Powłoka ceramiczna po przerysowaniu pozostaje w nadanym mu w wyniku uszkodzenia kształcie, natomiast folia minimalizuje ryzyko powstania takiej sytuacji odgradzając lakier od źródła uszkodzenia za pomocą elastycznej, lecz trwałej ochrony. Wadą folii PPF jest jej cena. Koszt oklejenia samochodu folią PPF może pochłonąć kilkanaście tysięcy złotych w zależności od tego o jakim pojeździe mowa. Jest to koszt co najmniej dwukrotności aplikacji powłoki ceramicznej. Niemniej jednak folia ochronna jest najskuteczniejszą formą ochrony lakieru i na ten moment nie istnieje produkt będący w kwestii bezpieczeństwa konkurencyjnym wobec niej.

Lakier samochodowy wymaga odpowiedniego traktowania, pielęgnacji i zabezpieczenia, aby cieszyć przez długie lata doskonałym stanem i wyglądem. Dzięki zastosowaniu odpowiednich form konserwacji lakieru, jesteś w stanie uodpornić lakier na powstawanie na jego powierzchni zarysowań i zadrapań. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat zabezpieczania lakieru, skontaktuj się z wybranym studiem detailingu. Profesjonaliści z pewnością  pomogą Ci w wyborze i realizacji najodpowiedniejszej dla Ciebie formy zabezpieczenia karoserii przed rysowaniem. 

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl