Polerowanie lakieru - ile zapłacimy za profesjonalną usługę ?

Maszyna polerska jest podstawowym narzędziem każdego detailera. Dzięki niej możemy maksymalnie wygładzić powierzchnię lakieru, pozbawić ją zanieczyszczeń zalegających w jej głębi, czy usunąć niedoskonałości. Urządzenia te mają bogatą historię sięgającą XVI wieku. Pierwsze konstrukcje projektowane przez Da Vinciego i wielu późniejszych naukowców były dość prymitywnymi urządzeniami służącymi głównie do polerowania powierzchni lustrzanych, niemniej jednak opierały się na tej samej zasadzie działania, co maszyny, z którymi mamy styczność w dzisiejszych czasach.

Dzisiejsze maszyny polerskie to precyzyjne, zaawansowane technologicznie urządzenia. Na rynku możemy spotkać wiele różnorodnych maszyn polerskich – rotacyjne, DA, planetarne… Jaka maszyna polerska jest najbardziej odpowiednia? Ile może kosztować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, maszyny polerskie możemy podzielić na trzy podstawowe typy. Pierwszym z nich są maszyny rotacyjne, które poruszają padem w tylko jednej płaszczyźnie, nadając mu ruch obrotowy. Maszyny tzw. Dual Action (DA) opierają się na podobnej zasadzie działania, niemniej jednak ruch pada na takiej maszynie jest ruchem oscylacyjno-rotacyjnym. Ostatnim typem maszyny jest maszyna planetarna, która łączy oscylacyjny ruch głowicy, na której porusza się pad w ruchu rotacyjnym.

Minusem maszyn rotacyjnych jest niższa stabilność i trudniejsza praca, niż przy innych konstrukcjach. Maszyny DA są łatwiejsze w obsłudze i wybaczają więcej błędów, jednak zwykle charakteryzują się mniejszą siłą cięcia, niż rotacyjne. Ponadto, dzięki temu, że maszyny DA występują w wielu konfiguracjach skoku, możemy dobrać siłę cięcia idealnie do swoich wymagań. Maszyny planetarne łączą najlepsze cechy obu poprzednich typów, tworząc optymalną kombinację przełożenia mocy i łatwości pracy. Są one gwarantem wygodnej pracy, która przyniesie piękny efekt końcowy.

Przechodząc do podstawowego pytania zawartego w tytule tego artykułu, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czego oczekujemy od maszyny polerskiej? Jeśli wystarczy nam najbardziej „spartańska” wersja tego urządzenia, a także wiemy, jak poprawnie się z nim obchodzić, możemy postawić na konstrukcję rotacyjną. Polerki rotacyjne to jedne z najtańszych maszyn dostępnych na rynku. W przypadku użytkownika, który jeszcze nie miał styczności z maszynami polerskimi, lepiej, aby sięgnął po maszynę Dual Action. Jest to najlepszy wybór dla początkującego detailera, czy lakiernika, gdyż praca z taką maszyną jest wyjątkowo łatwa. Ponadto ceny maszyn DA nie są zbyt wygórowane w stosunku do maszyn rotacyjnych. Najdroższą opcją są maszyny planetarne. Jest to sprzęt przeznaczony dla każdego użytkownika, jednak najczęstszymi odbiorcami tego typu sprzętów są profesjonaliści i studia detailingu. Wynika to z wysokiej ceny maszyny i jej złożoności, ale też z faktu, iż sprawdza się idealnie w każdych warunkach pracy i radzi sobie z każdym zadaniem.

Ceny maszyn polerskich są bardzo zróżnicowane. Możemy kupić polerkę w cenie 200zł, ale też na rynku znajdziemy maszyny w cenach przekraczających 2000zł. Od czego to zależy i jaka jest optymalna cena maszyny polerskiej? W dużej mierze jest to wynikiem złożoności technicznej każdej maszyny i jakości jej wykonania. Najprostsze rotacyjne maszyny polerskie takie jak Champion CP-1081 znajdziemy na aukcjach internetowych w cenie już ok. 140zł. Niemniej jednak mamy do czynienia z wyrobem, który jest wykonany na o wiele niższym poziomie, niż np. maszyny Lare, gdzie w cenie 550zł otrzymujemy wysokiej jakości maszynę DA. Ponadto parametry budżetowych maszyn zwykle nie są wystarczające do przeprowadzenia wszystkich prac. W wypadku tanich maszyn możemy kupić polerkę rotacyjną, która przy poborze prądu na poziomie 2900W nie będzie w stanie dociąć lakieru przez słabe przełożenia mocy. Z tego powodu lepiej sięgnąć po wydajniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia.

koszt polerowania lakieru

Cena wartej uwagi polerki samochodowej rozpoczyna się w granicach 500zł. Maszyny te są o wiele wytrzymalsze, niż ich tańsi konkurencji, a także oferują większą oszczędność energii przy lepszej kulturze pracy. Przykładem funkcjonalnej i wydajnej maszyny w dobrej cenie jest polerka Lare LR20-125 PRO. Jej parametry pozwalają na osiągnięcie zadowalających wyników przy prowadzeniu większości prac, a dodatkowo niższe zużycie energii powoduje, że praca jest oszczędniejsza. Maszyna polerska LR20-125 PRO dostępna jest na polskim rynku w cenach oscylujących w granicach 750zł. Sprawia, to że jest ona jednym z bardziej uniwersalnych narzędzi polerskich, jednocześnie dostępnych w przystępnej cenie. Inną wartą uwagi maszyną polerską jest Krauss P7. Jej cena jest niższa niż cena Lare, gdyż osiąga 650zł. Niemniej jednak Krauss jest maszyną polerską o wysokiej kulturze pracy i bardzo dużej wytrzymałości. Wykorzystują go zarówno prywatni użytkownicy, jak również profesjonalne studia detailingu. Dobra renoma marki i trwałość tego produktu sprawiają, że jest on jedną z najbardziej rozpoznawalnych maszyn polerskich. W przypadku maszyn polerskich DA, należy zwrócić uwagę na ich skok. Najpopularniejsze wartości skoku głowicy maszyny to 9, 15 i 21mm. Wśród maszyn o skoku 9mm warto wymienić Krauss DB5800 , ADBL Roller 9mm i Lare LD09 Lite. Są one jednymi z najpewniejszych produktów na rynku. Podobnie mają się maszyny o skoku 15 i 21mm. W tej kategorii polecamy polerki Rupes LHR15 Mark II (lub analogicznie LHR21) i Krauss Shinemaster S15 (alternatywnie S21). Maszyny wyższej klasy to wydatek rzędu 1200-1500zł i więcej. Jednymi z najpewniejszych maszyn polerskich wysokiej klasy są polerki Rupes LHR BigFoot. Cena maszyn z tej serii mieści się w przedziale 1500-3500zł w zależności od modelu i zestawu akcesoriów, jednak za wysoką ceną idzie najwyższa jakość, wytrzymałość i kultura pracy.

Polerki Rupes są niesamowicie ergonomiczne i bardzo dobrze wyważone, co przekłada się na wygodę pracy i ich wydajność. Ponadto Rupes produkuje własne pady polerskie i pasty, co sprawia, że zawsze możemy mieć pewność stuprocentowej kompatybilności akcesoriów z maszyną polerską. Innymi wysokiej jakości maszynami są Flex PE 14-2 150 i Festool RAP 150. Urządzenia wyprodukowane przez dwóch najbardziej znanych niemieckich producentów z wieloletnią tradycją i dbałością o jakość produktów. Maszyny planetarne reprezentują dwie najciekawsze propozycje od Flex Tools i Rupesa. Maszyny Flex VRG 3401 i Rupes Mille to najczęściej wybierane i najlepiej oceniane maszyny planetarne dostępne na polskim rynku. Ich ceny osiągają ok. 1800zł, jednak za tą ceną idzie wysokiej jakości wytrzymały produkt, który nie zawiedzie nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Wszystkie te produkty do pielęgnacji lakieru znajdziemy w sklepie internetowym MOTOGO >>

 

Jak widać ceny polerek są niesamowicie zróżnicowane i wynikają z wielu czynników. Niemniej jednak polerki, które posłużą nam przez dłuższy czas i będą z łatwością radzić sobie z wykonywanymi przez nas pracami wymagają poświęcenia kwoty co najmniej 500zł. W takiej cenie otrzymamy urządzenie zdolne do wykonania każdej pracy na każdej powierzchni, jednocześnie będącego odpornym na uszkodzenia i dość bezawaryjnym, aby wytrzymać kilka lat eksploatacji. Jeśli jednak oczekujemy od maszyny polerskiej jeszcze więcej, musimy przygotować się na większy wydatek wykraczający poza granicę 1000zł.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl