Przewodnik po sytuacjach awaryjnych, które mogą Ci się przydarzyć

Sekcja Auto Guide składa się z artykułów, które są pomocne dla każdej osoby w utrzymaniu jej pojazdu. Auto Przewodnik obejmuje tematy takie jak ogólna konserwacja samochodów, opieki samochodu podczas monsunu i wyjaśniając funkcjonowanie różnych części mechanicznych i elektrycznych w samochodzie.

Artykuły te działają również jako przewodnik, który można religijnie przestrzegać w cyklu własności ich pojazdu. Bardzo ważnym aspektem własności jest konserwacja pojazdów, które można dalej podzielić na konserwację zapobiegawczą i konserwację awarii.

Konserwacja zapobiegawcza koncentruje się na terminowej, zaplanowanej konserwacji pojazdu poprzez wykonywanie wszystkich niezbędnych kontroli, takich jak sprawdzanie ciśnienia w oponach, sprawdzanie i wymiana oleju silnikowego, oleju przekładniowego itp. oraz sprawdzanie połączeń elektrycznych i zawieszenia.

Innym rodzajem konserwacji jest konserwacja powypadkowa, która zajmuje się czynnościami wykonywanymi po awarii, takimi jak wyciek oleju, awaria zawieszenia, pęknięcie opony itp. W dzisiejszym artykule skupimy się na wszystkich sytuacjach awaryjnych, które mogą powstać w wyniku nieprzewidzianych okoliczności i kilku wskazówek, które właściciel samochodu może uznać za przydatne.

Mamy zapisane dziesięć sytuacji awaryjnych i metody radzenia sobie z nim.

1. Przebicie opony/pęknięcie opony.

2. Awaria mechaniczna.

3. Problemy elektryczne, takie jak zapłon, niedziałające światła itp.

4. Niewłaściwe tankowanie paliwa.

5. Uderzenie podwoziem pojazdu w duży kamień na drodze.

6. Pożar w komorze silnika lub w kabinie

7. Pojazd poruszał się w warunkach terenowych.

8. Jazda w burzliwych warunkach atmosferycznych.

9. Planowany atak gangu

10. Pojazd ulega wypadkowi

1. Przebicie opony/pęknięcie opony.

Najbardziej nieoczekiwaną przeszkodą przy wyjeździe na jakąkolwiek wycieczkę lub w pilnej podróży jest przebicie opony. Przebicie pojedynczej opony można uznać za niewielkie, natomiast przebicie wielu opon lub rozerwanie opony będzie stanowiło poważny rodzaj przebicia.

Jeżeli samochód wyposażony jest w tradycyjne opony dętkowe, to przebicie opony przez jakiś przedmiot spowoduje przebicie opony i natychmiast układ kierowniczy zacznie się chwiać, w takim przypadku pojazd musi zostać zaparkowany na bezpiecznej stronie drogi, a przebita opona musi zostać wymieniona na oponę zapasową. Podczas wymiany przebitej opony należy upewnić się, że pojazd jest prawidłowo zaparkowany poza drogą i w żaden sposób nie stanowi przeszkody dla nadjeżdżających pojazdów, włączyć światła awaryjne, umieścić na samochodzie odblaski, aby zaznaczyć obecność samochodu z dużej odległości, zwłaszcza w nocy. W przypadku przebicia kilku opon, jedynym środkiem zaradczym jest zaparkowanie pojazdu w bezpiecznym miejscu i naprawa przebitej opony w najbliższym warsztacie.

Jeżeli pojazd wyposażony jest w najnowsze opony bezdętkowe, przebicie gwoździa nie spowoduje gwałtownego zatrzymania pojazdu. Powoduje ono jednak powolną utratę ciśnienia powietrza w oponie i może być zauważone jako bardzo lekkie chybotanie opony. Jeśli pojazd posiada koło zapasowe, zaleca się natychmiastową wymianę opony. Mimo to można przejechać z przebitą oponą bezdętkową spory dystans, ponieważ przebity gwóźdź pozostaje w oponie, co powoduje bardzo powolną i nominalną utratę ciśnienia powietrza.

2. Uszkodzenie mechaniczne.

Przyczyną awarii mechanicznej w pojeździe może być usterka w układzie silnika, np. poluzowana śruba i nakrętka, niespodziewane pęknięcie śruby i nakrętki na skutek długotrwałego obciążenia. Bardzo trudno jest zdiagnozować dokładną usterkę. Nieprzyjemne odgłosy z komory silnika, wibracje i dziwne dźwięki są niektóre z objawów wskazujących na możliwą awarię w pracy na niektórych części mechanicznych. Zdarzają się przypadki, kiedy kierowca nie zauważa tych objawów, np. wyciek oleju silnikowego, który może doprowadzić do zatarcia silnika. Podczas takich ekstremalnych awarii, wskazane jest, aby skontaktować się z mechanikiem samochodowym lub awaryjne załamania usług dla szybkiej pomocy.

3. Problemy elektryczne, takie jak zapłon, niedziałające światła itp.

W przypadku nieprawidłowego działania połączeń elektrycznych, takich jak w układzie zapłonowym, główną przyczyną może być rozładowany akumulator. Jeśli akumulator nie jest całkowicie rozładowany, to prostą metodą jest wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych, takich jak światła przednie, system muzyczny itp, które są zasilane z akumulatora, a następnie próba uruchomienia pojazdu. Po uruchomieniu silnika, akumulator zostanie naładowany. Jeśli akumulator jest całkowicie rozładowany, należy zabrać go do centrum serwisowego lub zamówić serwisanta i uruchomić silnik poprzez podłączenie rozładowanego akumulatora do w pełni naładowanego akumulatora zapasowego. Podczas jazdy w nocy, jeśli reflektory nie działają upewnij się, że jest naprawiony na priorytet, jak jazda bez reflektorów może okazać się śmiertelne, to nie tylko nie do prowadzenia kierowcy w nocy, ale także mylić i źle przewodnikiem kierowców nadjeżdżających pojazdów.

4. Niewłaściwe tankowanie paliwa

Nieprawidłowe tankowanie paliwa, czyli wlewanie benzyny do samochodu z silnikiem diesla i odwrotnie, to ciekawy temat poruszany przez wiele osób. To trzyma jeden zgadywania na to, co się stanie w takim scenariuszu.

Jeżeli do pojazdu benzynowego zostanie wlany olej napędowy, to pojazd będzie pracował przez jakiś czas i w końcu się zatrzyma, ale jeżeli do pojazdu z silnikiem wysokoprężnym zostanie wlana benzyna, to zatrzyma się on jeszcze szybciej.

Podczas takiej sceny należy wymienić wszystkie filtry paliwa. Układ zasilania paliwem, taki jak pompa wtryskowa, wtryskiwacze muszą być serwisowane. W silniku benzynowym wymagane jest również czyszczenie/wymiana świec zapłonowych. W obu przypadkach należy opróżnić zbiornik paliwa, przepłukać go odpowiednim paliwem i ponownie napełnić.

Niewłaściwe tankowanie paliwa, choć wygląda na prosty problem, ma skomplikowane konsekwencje w zależności od zakresu użytkowania pojazdu po zatankowaniu niewłaściwego paliwa. Znaczenie ma również ilość zatankowanego paliwa. Jeśli jednak zauważy się to tuż po zatankowaniu niewłaściwego paliwa, nie należy w ogóle włączać zapłonu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wtryśnięcia przez pompę paliwową niewłaściwego paliwa do silnika. Należy fizycznie odepchnąć pojazd na bok. Upewnij się, że akumulator pojazdu jest odłączony. Odłączyć przewód paliwowy od silnika. Ustawić puste pojemniki po paliwie. Za pomocą przewodu podłączyć zacisk akumulatora do pompy paliwowej (*znajduje się pod tylnym siedzeniem). Gdy tylko pojawi się zasilanie, pompa paliwowa włączy się i wyrzuci całe paliwo ze zbiornika na zewnątrz przez przewód, który był odłączony od silnika. Po spuszczeniu całego paliwa należy pozwolić, aby przewód paliwowy wyschnął. Nie należy nadmiernie uruchamiać pompy paliwowej po tym, jak całe paliwo zostało wyplute, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pompy paliwowej. Teraz po dokonaniu wszystkich połączeń, można ponownie napełnić prawidłowe paliwo w nim.

Niewłaściwe napełnianie paliwa jest bardzo rzadkim problemem, ponieważ kierowca jest idealnie świadomy paliwa używanego w jego pojeździe. Może się to zdarzyć z powodu nieostrożności lub zamieszania z powodu istnienia tego samego modelu w wersjach benzynowych i wysokoprężnych. Większość nowych samochodów posiada oznaczenia paliwa na korkach, aby uniknąć tego problemu.

5. Podwozie pojazdu uderza w duży kamień na drodze

Jeśli podwozie pojazdu uderzy w duży kamień lub przeszkodę, wówczas może powstać ogromny hałas. Aby sprawdzić uszkodzenia, pojazd należy zaparkować w bezpiecznym miejscu i sprawdzić, czy jakaś część pojazdu została uszkodzona i w jakim stopniu. Wśród wszystkich krytycznych części znajdujących się pod nadwoziem pojazdu najważniejsze są miska olejowa i zbiornik paliwa. Generalnie znajdują się one w bardzo bezpiecznym miejscu w podwoziu. Mogą one ulec uszkodzeniu tylko w ekstremalnych warunkach. Jeśli po przejściu przez masywny hit w obszarze pod brzuchem, jeden zauważa każdy rodzaj wycieku to najlepiej zadzwonić do służb ratowniczych i uzyskać pojazd holowany na najbliższej stacji benzynowej.

6. Pojazd prowadzony w warunkach off road.

Wiele razy, aby uniknąć ogromnych kolejek mamy tendencję do podjęcia objazd. Ta trasa objazdu nie musi być dobrą drogą, ale może być zupełnie nieregularna. Podczas manewrowania przez niego trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ nieregularne powierzchnie mogą uszkodzić zawieszenia lub pod nadwozia pojazdu, jest to problem, gdy pojazdy nie przeznaczone do off-roading są podejmowane na takich nieregularnych powierzchniach. Ponadto, w porach deszczowych są większe szanse, że pojazd utknie w rowie. Więc lepiej jest czekać w długich kolejkach i dotrzeć do celu trochę późno niż utknąć w rowie, chyba że usługi holownicze pojawiają się, aby pomóc.

7. Pożar w komorze silnika lub w kabinie

W przypadku pożaru w komorze silnika, wraz z wyłączeniem silnika, pojazd musi być natychmiast zatrzymany w bezpiecznym miejscu, a wszyscy pasażerowie muszą ewakuować się z pojazdu tak szybko, jak to możliwe.

Zawsze zaleca się wyposażenie samochodu w gaśnicę i to w łatwo dostępnym miejscu. Na ogół jest ona mocowana w pobliżu przedniego pasażera. Przyczyną wybuchu pożaru może być zwarcie lub palenie papierosów wewnątrz kabiny. W wielu nieszczęśliwych wypadkach pasażerowie nie mogą uciec przed ogniem, jak się zablokowany wewnątrz samochodu z powodu nieprawidłowego działania systemu centralnego zamka. Aby tego uniknąć, zawsze trzymaj w kabinie jakieś narzędzie/młotek, który może pomóc w szybkiej ucieczce z ogarniętej ogniem kabiny, jeśli drzwi nie chcą się otworzyć ręcznie.

8. Jazda w burzliwych warunkach pogodowych

Natura jest najbardziej nieprzewidywalnym zjawiskiem. Jednak zawsze można spodziewać się ulewnych deszczy w porze deszczowej, zwłaszcza w obszarach nadmorskich, stacjach górskich i dorzeczach rzek, gdzie pada obficie.

W jasnych warunkach oświetlenia dziennego, byłoby nieco łatwiej ocenić dokładny stan pogody i równie trudno ocenić to samo w nocy. W takich warunkach, środki zapobiegawcze, takie jak planowanie podróży, posiadanie parasola, płaszcza przeciwdeszczowego w bagażu, będą bardzo pomocne.

W drodze do stacji górskiej, jeśli mocno pada, lepiej jest zatrzymać się na jakiś czas w bezpiecznym miejscu, takim jak pobliski przystanek autobusowy. Jednak istnieje ryzyko związane z parkowaniem w mało znanych i potencjalnie niebezpiecznych miejscach, więc trzeba być bardzo ostrożnym podczas jazdy w takich warunkach.

W czasie burzowej pogody można jechać ostrożnie, aż znajdzie się odpowiednie miejsce do zaparkowania samochodu. Parkowanie pod drzewem jest ryzykowne. Otwarty teren obok drogi lub schronienie przed budynkiem będzie stosunkowo bezpieczniejsze. W przypadku przepływu wody na drogach, a zwłaszcza na mostach, można jechać tylko wtedy, gdy poziom wody jest stosunkowo niski, a stan drogi jest czysty. Jeżeli woda płynie szybciej, lepiej się zatrzymać.

Unikać jazdy w warunkach, w których silnik pojazdu jest całkowicie zanurzony w wodzie.

Wycieraczka tylnej szyby, defogger, wycieraczki przednich reflektorów (jak w samochodach luksusowych) będą bardzo pomocne w warunkach ulewnego deszczu. Bardzo przydatna byłaby mapa drogowa, kontakt do najbliższych autoryzowanych serwisów.

9. Zaplanowany atak gangu

Jedną z popularnych technik stosowanych przez gangi jest rzucenie jajka na przednią osłonę samochodu, aby zablokować wizję kierowcy. Gdy kierowca wysiada z samochodu, aby wytrzeć go, gang zaatakuje kierowcę i wszystkich pasażerów wewnątrz. Bycie ostrożnym jest najważniejsze, lepszym sposobem radzenia sobie z tym jest nie włączać wycieraczki i kontynuować jazdę aż do osiągnięcia bezpiecznego miejsca, a następnie czyszczenia go.

Istnieje wiele technik stosowanych przez takie gangi, począwszy od prostych technik rzucania gwoździami w celu natychmiastowego przebicia pojazdu, aż do natychmiastowego agresywnego ataku.

Bardzo pomocne okazują się metody prewencyjne, takie jak znajomość miejsca, do którego zamierzamy się udać, odpowiednie zaplanowanie podróży, posiadanie numerów kontaktowych do policji i innych służb ratunkowych. Zawsze można posiadać kij i inne legalne środki do samoobrony w takich niekorzystnych warunkach.

10. Pojazd ulega wypadkowi

Szczęście i nieszczęście są nieodłączną częścią życia. Błąd kierowcy pojazdu może doprowadzić do poważnego wypadku, jeśli kierowca pojazdu będzie przestrzegał ścisłych zasad ruchu drogowego. Pojazd jest pod kontrolą kierowcy tak długo, jak długo prowadzi on go bezpiecznie. Dynamiki wypadku w zakresie zasięgu uderzenia, kierunku jazdy po uderzeniu w inny samochód nie da się nigdy przewidzieć.

Po wypadku, w zależności od jego skutków, człowiek będzie narażony na silny stres. Należy spróbować skontaktować się z najbliższym posterunkiem policji, pogotowiem ratunkowym oraz serwisem awaryjnym danego producenta i dealera. W ramach przyzwyczajenia, zawsze dobrze jest mieć w schowku na rękawiczki małą książkę kontaktową z kontaktami do przyjaciół i krewnych, do których można się zwrócić w nagłych wypadkach. Podanie w książce statusu relacji z wymienionymi osobami może pomóc obcym osobom próbującym pomóc w skontaktowaniu się z nimi.

W przypadku uderzenia przez inny pojazd, jeśli to możliwe, spróbuj zebrać wszystkie szczegóły dotyczące pojazdu wraz z jego właścicielem, ponieważ okaże się to pomocne przy składaniu skargi prawnej przeciwko niemu. Po wyjściu z psychicznego i fizycznego stresu związanego z wypadkiem można zrobić zdjęcia samochodu, które będą przydatne podczas ubiegania się o ubezpieczenie.

Wnioski

W powyższym artykule, krótki nacisk kładzie się na zachowanie licznika w warunkach awaryjnych i sytuacjach. Punkty i środki zaradcze wymienione mogą być znane większości użytkowników samochodów już, ale następnie przy użyciu go w odpowiednim czasie i stanie jest najważniejsze. Mamy nadzieję, że nasz Awaryjne Auto Przewodnik pomoże Ci w niekorzystnych i ekstremalnych warunkach.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl