Woski samochodowe do lakieru

Wosk samochodowy do zabezpieczenia lakieru to bardzo popularny produkt, który możemy spotkać pod wieloma postaciami w praktycznie każdym sklepie związanym z motoryzacją. Czym właściwie jest wosk samochodowy i jak zabezpiecza nasz pojazd? Jakiego rodzaju woski możemy spotkać? Czy warto je stosować? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Wosk do karoserii samochodowej ma za zadanie zabezpieczyć lakier samochodu przed zanieczyszczeniami, promieniowaniem UV, pyłem itp.. Ponadto nadaje mu głęboki, wyrazisty kolor i głębię oraz tzw. „wet look”. Dawniej woski samochodowe opierały się głównie na mieszaninie naturalnego wosku pszczelego z dodatkami wspomagającymi jego rozkładanie na powierzchni lakieru, natomiast dziś mamy do dyspozycji szeroki wachlarz wosków o różnych właściwościach, dostosowanych do różnych lakierów.

Wosk syntetyczny, czy naturalny?

Dostępne dziś woski możemy podzielić na syntetyczne i naturalne. Naturalne woski bazują na tradycyjnych woskach pszczelich i Carnaubie, czyli brazylijskim wosku roślinnym pozyskiwanym z liści palmy Copernica cerifera. Woski naturalne będą przyjemniejsze podczas pracy i uzyskamy dzięki nim naprawdę wspaniały efekt wizualny, natomiast najprostsze z nich zwykle ustępują woskom syntetycznym pod względem wytrzymałości i trwałości. Niemniej jednak istnieją woski naturalne, które są przystosowane do funkcjonowania w nawet najcięższych warunkach, a ich trwałość dorównuje, a czasami nawet przewyższa trwałość wosków syntetycznych. Każdy wosk jednak posiada pewne minusy. W wypadku wosków syntetycznych minusem jest zdecydowanie zapach. Może być dla użytkownika najzwyczajniej drażniący, w przeciwieństwie do zapachu wosku naturalnego. Ponadto wosku syntetycznego nie zaaplikujemy bez ochrony dłoni, jest to wtedy nieprzyjemne i uciążliwe. Z drugiej strony wosk naturalny może, potocznie mówiąc, „spocić się” po aplikacji. Polega to na ponownym rozwiązaniu struktury wosku pod wpływem wyższej temperatury powietrza i lakieru. W tym przypadku wosk wymagać będzie ponownego dotarcia powstałych smug.

Jaki wybrać wosk do samochodu?

Jakie woski są więc warte uwagi? Które z nich najlepiej zabezpieczą samochód przed warunkami atmosferycznymi?

Soft99

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów wosków jest pochodząca z Japonii marka Soft99. Woski Soft99 podzielone są na liczne podgatunki odpowiednie dla konkretnego typu lakieru. Najczęściej polecanym przez użytkowników woskiem jest Soft99 Fusso Coat, który jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – jasnej i ciemniej (Soft99 Fusso Coat Dark oraz Soft99 Fusso Coat Light) – dopasowanych do odcienia lakieru samochodu, na którym go zastosujemy. Soft99 nie bez powodu jest w czołówce producentów wosków samochodowych. Produkty tej marki są oceniane przez konsumentów jako jedne z najtrwalszych i najbardziej wydajnych. Sam wosk Fusso sprzedawany w dwustugramowych opakowaniach pozwala na zakonserwowanie kilkudziesięciu samochodów! Wykorzystujemy bowiem około 6g wosku na jeden średniej wielkości samochód. Aplikacja Fusso jest prosta i przyjemna. Nie wymaga wielkiego wysiłku. Jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt rozłożenia wosku na powierzchni lakieru, możemy zwilżyć delikatnie aplikator dołączony do zestawu, lecz wielu konsumentów wybiera jednak aplikację na sucho, przez fakt, iż można lepiej kontrolować ilość nakładanego wosku. Docieranie Fusso również nie należy do najtrudniejszych, jednak nie można pozwolić mu na zbyt długie „odstanie” na lakierze, gdyż może to utrudnić nam tą czynność. Potrafi utrzymywać się na samochodzie przez wiele miesięcy bez potrzeby odnawiania powłoki! Podsumowując, Fusso jest świetnym, bardzo skutecznym i wydajnym woskiem. Jeśli poszukujecie jednego z najskuteczniejszych produktów tego typu na rynku, śmiało, sprawdźcie Soft99 Fusso Coat!

  PRZEJDŹ DO SKLEPU

Collinite

Kolejnym wartym uwagi woskiem jest Collinite 476S. Jest to mieszanka polimerów i Carnauby, a więc zapewnia niesamowitą trwałość i połysk. Jego aplikacja jest porównywalnie łatwa do Fusso, natomiast różnicę zauważymy na wykończeniu lakieru. Jak już wcześniej wspominano, Fusso to wosk z wypełniaczami dostosowanymi do koloru samochodu, podczas gdy Collinite posiada wypełniacze uniwersalne. Trwałość efektu, jaki uzyskamy po jego aplikacji to ok trzy miesiące! Należy jednak uważać przy aplikacji, gdyż wosk ten może pozostawić ślady na plastikowych listwach i elementach nadwozia. Jeśli jednak odpowiednio je zabezpieczymy, nie mamy się czego obawiać. 476S to flagowy produkt marki Collinite wybierany przez wielu indywidualnych klientów, jak również profesjonalne studia detailingu. Sama firma produkuje trzy rodzaje wosku, natomiast największym uznaniem spośród nich cieszy się właśnie 476S. Jego wysoka jakość, wieloletnia renoma i zadowolenie wielu klientów sprawiają, że można ten wosk bez wahania zaliczyć do jednego z najpopularniejszych wosków dostępnych na rynku.

  PRZEJDŹ DO SKLEPU

Finish Kare

Jeśli zajmujesz się detailingiem, prawdopodobnie natknąłeś się kiedyś na nazwę Finish Kare. To amerykańskie przedsiębiorstwo produkuje artykuły do pielęgnacji samochodów i powierzchni lakierowanych od ponad 50 lat! Tak długi staż sprawił, że dokładnie dopracowane przez Finish Kare preparaty zyskały sobie prawdziwą rzeszę zwolenników. Jednym z czołowych produktów tej marki jest wosk Finish Kare 1000P Hi-Temp Paste Wax, czyli wosk odporny na działanie wysokich temperatur. Większość wosków zaczyna topnieć w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Hi-Temp nie wziął swojej nazwy znikąd, gdyż jego temperatura topnienia to aż 250 stopni! Wysoka temperatura topnienia sprawia, że w gorące dni rozgrzany lakier nie będzie tracił swoich właściwości ochronnych. Podobnie elementy narażone na działanie wysokich temperatur i zakonserwowane owym woskiem (np. felgi), nie będą narażone na utratę ochrony przez stopienie wosku. Gwarantuje on niesamowity poślizg i długotrwałą, hydrofobową ochronę lakieru przed różnorodnymi zanieczyszczeniami. Woski te cieszą się wysokim uznaniem wśród detailerów, jak i okazjonalnych użytkowników. Możemy więc z czystym sumieniem zaliczyć go do grona najlepszych wosków, które możesz zaaplikować na swój samochód.

  PRZEJDŹ DO SKLEPU

Fireball Fusion Wax

Fireball Fusion Wax to tzw. wosk hybrydowy będący połączeniem brazylijskiej Carnauby oraz SiO2 (ditlenku krzemu), który jest ważnym składnikiem m.in. powłok ceramicznych. Intencją producenta było stworzenie produktu, który nada zabezpieczanej powierzchni wyjątkowy wygląd i doskonałe właściwości hydrofobowe, śliskość oraz tzw. „wet look”. Fusion Wax wydobywa z lakieru całe piękno i głębię koloru i bardzo często stosowany jest jako zabezpieczenie samochodów wystawowych oraz konkursowych. Trwałość  produktu to około 3 miesiące. Dla najbardziej wymagających klientów Fireball zaproponował niekonwencjonalne rozwiązanie pozwalające wybrać efekt końcowy wykończenia lakieru. Mamy obecnie trzy możliwości: sam wosk Fusion Wax lub Fusion Wax plus Tourbillon No. 1 lub Tourbillon No. 2. Czym są Tourbillony? To tzw. boostery wydłużające zabezpieczenie do około 6 miesięcy i nadające powierzchni wybrane przez klienta właściwości. Tourbillon No.1 to wyjątkowy połysk oraz właściwości hydrofilowe, natomiast Tourbillon No.2 daje mocno hydrofobowe właściwości. Fireball Fusion Wax to wyjątkowy produkt, dla najbardziej wymagających.

  PRZEJDŹ DO SKLEPU

Zymöl

Marka Zymöl to najwyższa półka jeśli chodzi o kosmetyki samochodowe. Preparaty tego producenta są rozpoznawalne na całym świecie, a jego naturalne woski otrzymały liczne certyfikaty potwierdzające ich niesamowite właściwości. Do najbardziej rozpoznawalnych wosków tego producenta możemy zaliczyć Titanium i Glasur. Titanium to jeden z najtrwalszych wosków dostępnych na rynku. Jego zaawansowana struktura sprawia, że idealnie uodparnia lakier samochodu na przywieranie brudu, gwarantuje najwyższą hydrofobowość i wspaniały wygląd. Jego głównym przeznaczeniem według producenta są samochody terenowe i SUVy, natomiast jest on idealnym rozwiązaniem dla każdego samochodu. Glasur z kolei został stworzony w innym celu. Jego zadaniem jest wyciągnięcie z lakieru najpiękniejszej, najgłębszej barwy, jaka jest możliwa do uzyskania, jak również zapewnienie najwyższego, krystalicznego połysku. Wosk ten został stworzony we współpracy z Porsche Club of America dla najlepszego dostosowania do wymagających lakierów tej marki, a każde opakowanie otrzymuje indywidualny certyfikat jakości tego właśnie producenta. Woski Zymöl są również niezwykle wydajne, gdyż do zaaplikowania go na cały samochód potrzebujemy jedynie 2 gramów produktu. Jeśli wymagasz najwyższej klasy produktu, który spełni wszelkie wymagania stawiane woskom samochodowym, Zymöl to oczywisty wybór.

  PRZEJDŹ DO SKLEPU

 

Wymienione wyżej woski to absolutna czołówka jeśli chodzi o popularność i uznanie konsumentów. Stawiając na właśnie te produkty, możesz mieć pewność, że nie dostaniesz przysłowiowego „kota w worku”, lecz pełnowartościowy i wytrzymały wosk, który zrewitalizuje lakier Twojego samochodu i zapewni mu długotrwałą ochronę!

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl