Konwencjonalny a syntetyczny olej silnikowy

Czy wiesz, za co tak naprawdę płacisz, gdy idziesz do lokalnego sklepu motoryzacyjnego, żeby kupić olej silnikowy? Czy wiesz, jaka jest różnica, gdy serwisant zapyta cię o syntetyczny lub regularny olej silnikowy? Jeśli te sytuacje sprawiają, że czujesz się niepewnie, przeanalizujmy Twoje możliwości, aby następnym razem podjąć świadomą decyzję.

Jakie są przewagi oleju syntetycznego nad konwencjonalnym?

Po pierwsze, olej syntetyczny jest lepszy od konwencjonalnego. Syntetyczny olej silnikowy wykorzystuje wyższą jakość bazy olejowej w porównaniu z mniej rafinowaną bazą olejową stosowaną w olejach konwencjonalnych. W pełni syntetyczny olej zapewnia lepszą osiągi i ochronę silnika niż konwencjonalne oleje silnikowe, a jego specjalna formuła zapewnia dodatkowe korzyści w zakresie wydajności. Konwencjonalny olej - w porównaniu z olejem syntetycznym - łatwo ulega rozkładowi w ekstremalnie wysokich temperaturach i nie trwa długo.

Syntetyczne oleje silnikowe są opracowywane chemicznie z produktów petrochemicznych. Proces ten usuwa zanieczyszczenia z ropy naftowej i umożliwia tworzenie indywidualnych molekuł dostosowanych do wymagań nowoczesnych silników. Zapewnia to wyższy poziom wydajności i ochrony niż w przypadku olejów konwencjonalnych. Syntetyczne oleje silnikowe przewyższają oleje konwencjonalne pod względem wydajności:

  • Większa ochrona przed zużyciem silnika
  • Utrzymywanie silnika w czystości
  • Lepszy przepływ w niskich temperaturach
  • Lepsza ochrona silnika w wysokich temperaturach
  • Ochrona krytycznych części turbiny

Olej syntetyczny zapewnia również dłuższe okresy między wymianami oleju niż olej konwencjonalny. Ta zaawansowana technologia i wysoce skuteczny olej nie jest tani. Olej syntetyczny może kosztować dwa razy więcej niż konwencjonalny, ale warto go kupić. Zanim jednak zdecydujesz się na olej, którego będziesz używać, sprawdź zalecenia producenta Twojego pojazdu.

Ogólnie rzecz biorąc, zalety syntetycznego oleju silnikowego znacznie przewyższają zalety konwencjonalnego oleju. Decyzja zależy od wymagań producenta, tego, jak dużo jeździsz i jak bardzo zależy Ci na wymianie oleju. Olej silnikowy smaruje wszystkie ruchome części silnika, więc jest to najważniejszy płyn stosowany w Twoim pojeździe. Ważne jest, aby wybrać olej, który jest najlepszy dla zdrowia i potrzeb Twojego pojazdu.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl