Jak podarować samochód w Stanach Zjednoczonych

Można by pomyśleć, że samochód to królewski prezent, ale dzięki szerokiej ofercie korzystnych cenowo opcji i przystępnych metod finansowania jest to o wiele łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście nie każdy daje w prezencie samochód, który właśnie kupił. Wiele osób podarowuje w prezencie samochód, który już posiada, na przykład członkowi rodziny lub przyjacielowi.

Rzecz w tym, że nie można po prostu zawiesić kokardy na samochodzie i przekazać go komuś, aby stał się prawnie jego własnością. Najpierw trzeba dopełnić pewnych formalności.

Nie zapominajmy, że samochód jest dość poważnym i realnym dobrem materialnym. To nie jest tak, jak wręczenie komuś słoika cukierków Skittles. W dzisiejszym blogu wyjaśnimy, jakie czynności należy wykonać, aby prawidłowo i poprawnie podarować samochód w USA.

Spis treści pokaż Co oznacza pojęcie "podarować" samochód? Podarowanie samochodu w USA: Przewodnik krok po kroku Krok 1: Oceń wszystkie finansowe implikacje dla obdarowanego Krok 2: Spłać wszystkie zaległości finansowe związane z samochodem Krok 3: Sprawdź, czy istnieje możliwość opodatkowania darowizny Krok 4: Przygotuj dokument sprzedaży Krok 5: Ubezpiecz odbiorcę i przekaż tytuł własności Krok 6: Anuluj własne ubezpieczenie

Co to znaczy "podarować" samochód?

Wyjaśnijmy przez chwilę, jaka jest prawna definicja tego, co oznacza podarowanie samochodu innej osobie w prezencie. Zgodnie z definicją prawną prezent to "dobrowolne przeniesienie własności lub interesu majątkowego z jednej osoby na drugą, dokonane nieodpłatnie na rzecz odbiorcy". Zatem w przypadku darowania samochodu, samochód stanowi własność lub interes majątkowy, a Ty przekazujesz go odbiorcy bez oczekiwania zapłaty lub innego wynagrodzenia.

W przypadku darowizny samochodu obecny właściciel przekazuje tytuł prawny i własność samochodu innemu członkowi rodziny, ewentualnie bliskiemu przyjacielowi lub sąsiadowi. Gdy chodzi o taki składnik majątku jak samochód, wiąże się to z pewnymi konsekwencjami.

Jednym z powodów, dla których podarowanie samochodu może być skomplikowane, jest fakt, że przy sprzedaży samochodów zawsze trzeba zapłacić podatek od sprzedaży. Uniknięcie tego podatku byłoby zbyt łatwe, gdyby kupujący i sprzedający po prostu zgodzili się na "wymianę prezentów" - jeden przekazałby 5000 USD w gotówce, a drugi samochód. W związku z tym należy dopełnić pewnych formalności, aby potwierdzić ważność transakcji darowizny.

Podarowanie samochodu w USA: Przewodnik krok po kroku

Zawsze zasięgaj porady prawnej u władz stanu lub kraju, w którym mieszkasz. Nie są to porady prawne ani finansowe, a jedynie ogólne zasady, które powinieneś przeanalizować - przed podarowaniem samochodu zrób własne badania.

Krok 1: Oceń wszystkie finansowe implikacje dla odbiorcy

Zanim przejdziemy do kwestii prawnych, zacznijmy od drobnych porządków. Podarowanie samochodu jest oczywiście bardzo hojnym posunięciem, ale czy poświęciłeś czas na przemyślenie wszystkich konsekwencji tego kroku? Czy obdarowana osoba będzie mogła pozwolić sobie na zatankowanie samochodu?

Czy będzie w stanie odnowić ubezpieczenie na koniec pierwszego roku (zakładając, że zapłaciłeś za pierwszy rok, ale być może tego nie zrobiłeś)? Czy będą w stanie pokryć koszty utrzymania samochodu? Jeśli jest to starszy samochód, można bezpiecznie założyć, że gwarancja wygasła, więc czy będzie to problemem?

Ważne jest, aby przemyśleć te kwestie logistyczne przed rozpoczęciem procesu. Choć Twój prezent jest przemyślany, hojny i wzmacniający, może okazać się finansową przeszkodą dla Twojej rodziny lub osoby obdarowanej.

Jeśli nie planujesz wielkiego ujawnienia w dniu przekazania samochodu, to może najpierw porozmawiaj z obdarowanym o transakcji. Jeśli planujesz niespodziankę, porozmawiaj o tym z członkami rodziny, ale przynajmniej spróbuj ustalić, czy to będzie dobry ruch.

RELATED: Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Krok 2: Spłać wszystkie zaległości finansowe związane z samochodem

Następną rzeczą, którą należy zrobić, jest spłacenie wszelkich zaległych długów związanych z samochodem. Jeśli nie jesteś właścicielem samochodu, nie możesz go legalnie podarować komuś innemu. Sprzedaż samochodu to co innego, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży można przeznaczyć na spłatę zadłużenia i usunięcie zastawów z tytułu prawnego samochodu przed przekazaniem go nowemu właścicielowi.

Jeśli więc na samochodzie pozostały środki finansowe, należy upewnić się, że zostały one spłacone. Jeśli samochód ma więcej niż 5 lat, w większości przypadków jest mało prawdopodobne, że nadal będzie na nim ciążył dług, ale na wszelki wypadek nie zapomnij o tym ważnym kroku.

Krok 3: Sprawdź, jakie są możliwości opodatkowania darowizn

Podatek od darowizn to obszar, w którym sprawy mogą się nieco skomplikować. Mogło Ci się wydawać, że przekazując samochód w prezencie, postępujesz mądrze, ponieważ unikasz podatku od sprzedaży. Problem w tym, że Stany Zjednoczone również nakładają podatki na prezenty, więc jeszcze nie wszystko jest w porządku.

Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że federalny podatek od prezentów w USA dotyczy tylko samochodów (lub innych prezentów) o wartości przekraczającej 15 000 USD, a w 2022 roku wzrośnie do 16 000 USD. Limit 15 000 dolarów ma również wymiar czasowy, ponieważ stanowi on całkowitą kwotę wolną od podatku od darowizn w jednym roku.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że próg podatkowy w wysokości $15,000 jest nakładany na jedną osobę. Dlatego też, jeśli jesteś w związku małżeńskim, możesz podarować bardziej wartościowy samochód wspólnie z małżonkiem, ponieważ wasz łączny limit wynosi $30,000. Zła wiadomość jest taka, że podatek od darowizny, jeśli zostanie zastosowany, może wynosić od 18 do 40 procent, co czyni go jeszcze straszniejszym niż podatek od sprzedaży!

Najlepiej jest zastanowić się, jaki samochód jest przedmiotem darowizny. W wielu przypadkach samochód podarowany innemu członkowi rodziny jest starszy i mógł być warty tylko 20 000-25 000 dolarów, gdy był fabrycznie nowy, a teraz jest wart dużo mniej niż 15 000 dolarów. Nieczęsto zdarza się, że ludzie oddają w prezencie luksusowe lub nowe samochody sportowe. Jeśli wartość rynkowa Twojego samochodu jest poniżej tego progu, nie masz się czym martwić.

Należy jednak pamiętać, że próba obejścia podatku od darowizny poprzez sprzedaż samochodu obdarowanej osobie za 1 dolara i zapłacenie niewielkiego podatku od sprzedaży nie powiedzie się. Przy sprzedaży samochodu podatek od sprzedaży jest naliczany od wartości sprzedaży tylko wtedy, gdy wartość sprzedaży przekracza wartość rynkową, w przeciwnym razie jest naliczany od wartości rynkowej, więc i tak będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedaży.

Krok 4: Przygotuj dokument sprzedaży (Bill of Sale)

Ten krok może wydawać się nieco sprzeczny z intuicją, gdy mówimy o podarowaniu samochodu, ale nie daj się zwieść nazwie. Rachunek kupna-sprzedaży jest po prostu rodzajem dowodu prawnego, że samochód przeszedł z rąk do rąk i że Ty, obdarowujący, nie jesteś już za niego odpowiedzialny.

Wiele osób bez takiego dowodu może mieć kłopoty, jeśli nowy właściciel wpadnie w tarapaty na drodze i organy ścigania namierzą samochód z powrotem do Ciebie. Zdarza się, że ludzie zapominają udowodnić, że transakcja miała miejsce i/lub zapominają o innych czynnościach administracyjnych.

Rachunek sprzedaży jest bardzo prosty i można łatwo znaleźć wzory w Internecie, które są ważne w Twoim stanie. Rachunek kupna-sprzedaży musi zawierać:

  • markę i model samochodu
  • cenę zakupu
  • numer identyfikacyjny pojazdu
  • Stan licznika kilometrów w punkcie przekazania samochodu.

Krok 5: Ubezpieczenie odbiorcy i przekazanie tytułu własności

Teraz nadchodzi część naprawdę biurokratyczna, czyli przekazanie tytułu własności odbiorcy i zarejestrowanie przez niego samochodu na swoje nazwisko. Zanim to nastąpi, musisz mieć pewność, że odbiorca ma ważne ubezpieczenie. Zanim samochód będzie mógł zostać zarejestrowany, nowy właściciel będzie musiał mieć dowód posiadania ważnego ubezpieczenia.

Po uzyskaniu ubezpieczenia większość stanów USA zezwala na wpisanie danych nowego właściciela w rubryce dotyczącej przeniesienia własności, znajdującej się na odwrocie tytułu własności pojazdu. Należy jednak sprawdzić przepisy obowiązujące w danym stanie, ponieważ niektóre z nich mogą wymagać osobistego udania się do DMV w celu podpisania i zatwierdzenia wszystkiego przez urzędnika.

Jeśli nie masz pewności co do wypełnienia tytułu własności - wymagane są dane samochodu i dane nowego właściciela - po prostu przynieś wszystkie dokumenty do lokalnego centrum obsługi DMV i poproś kogoś, kto pomoże Ci w ich wypełnieniu.

Krok 6: Anuluj własne ubezpieczenie

Po przeniesieniu tytułu własności można teraz bezpiecznie anulować własne ubezpieczenie samochodu. Jeśli odbiorca będzie miał własną polisę ubezpieczeniową, trzeba się upewnić, że jego ubezpieczenie zostało anulowane. Należy to jednak zrobić dopiero po zakończeniu transferu.

Jeśli anulujesz swoje ubezpieczenie, gdy samochód jest jeszcze zarejestrowany na Ciebie, system oznaczy Twój pojazd jako nieubezpieczony, zarejestrowany pojazd, który nadal jest w użyciu na drogach publicznych, co jest nielegalne.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl