Co się dzieje, gdy opony siedzą zbyt długo w jednym miejscu?

Opony są jedynym połączeniem twojego samochodu z drogą. Dbałość o opony pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na benzynę oraz płynniejszą i bezpieczniejszą jazdę dla Ciebie i Twojej rodziny. Opony Twojego pojazdu mają wpływ na to, jak Twój pojazd steruje, jak hamuje i jak się trzyma na drodze. Aby Twoje opony były bezpieczne i ekonomiczne, muszą mieć odpowiednie ciśnienie powietrza, głębokość bieżnika, wyważenie opon i geometrię kół. Jeśli Twój samochód pozostaje nieużywany przez dłuższy czas, wiedz, że Twoje opony i inne elementy nadal będą wymagały konserwacji i utrzymania.

Pozostawienie samochodu nieużywanego przez dłuższy czas może narazić go na problemy z akumulatorem, hamulcami i oponami. Opony będą miały tendencję do pogarszania się stanu, utraty ciśnienia powietrza i powstawania płaskich miejsc. Kiedy zdecydujesz się ponownie rozpocząć jazdę samochodem, zamiast płynnej jazdy, której oczekiwałeś, będą to wszystkie wyboje, uderzenia i wibracje spowodowane nieskutecznymi oponami.

Oto, co dzieje się z oponami, gdy pojazd pozostaje nieużywany.

Pogorszenie się ze stanem opon

Chociaż w pewnym momencie zawsze trzeba będzie wymienić opony, można uniknąć ich przedwczesnego zużycia, dzięki czemu opony będą bardziej trwałe. Koła przenoszą cały ciężar samochodu, więc gdy pojazd zostanie pozostawiony w jednej, nieruchomej pozycji, opony mogą szybko ulec spłaszczeniu, spłaszczeniu, zepsuciu lub wypaczeniu. Podczas gdy pompowanie opon może pomóc, nie zawsze bezpiecznie jest jeździć na oponach, które zbyt długo siedziały w garażu.

Pęcherzyki oponowe

Gdy pojazd nie jest używany, na oponach mogą pojawiać się pęcherzyki powietrza, które nie zawsze są widoczne. Pęcherzyki mogą również tworzyć się w miejscach, w których guma zużyła się bardzo cienko. Jazda na oponie z pęcherzykami jest bardzo niebezpieczna i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wydmuchnie ona na Ciebie. Uszkodzeń spowodowanych przez pęcherzyki powietrza w oponie nie można naprawić, ponieważ pęcherzyk powietrza w oponie oznacza naruszenie jej integralności strukturalnej.

Plamistość płaska

Najczęstszą przyczyną występowania płaskich miejsc na oponach jest pozostawienie samochodu zbyt długo w tym samym miejscu. Gdy Twój pojazd jest zaparkowany i nieużywany, powierzchnia opony dotykająca podłoża może się usztywnić. Podczas pierwszych kilku mil jazdy po zaparkowaniu pojazdu przez kilka dni, tygodni lub miesięcy będziesz odczuwał zakłócenia w jeździe lub ślady jazdy. Płaskie plamki uszkadzają funkcjonalność opon i mogą być niebezpieczne, ponieważ jedna lub więcej opon z płaskimi plamkami może wywoływać wibracje mimiczne lub harmoniczne, które utrudniają kierowanie samochodem.

Opony w złym stanie technicznym mogą być potencjalnie niebezpieczne, a nawet prowadzić do poważnych wypadków samochodowych i obrażeń. Przed rozpoczęciem jazdy należy zawsze sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach. Samochody nie powinny siedzieć nieruchomo; są one przeznaczone do jazdy. Jeśli pozwolisz samochodowi siedzieć przez kilka tygodni lub dłużej, może pojawić się wiele problemów, a nie wszystkie z nich można naprawić lub zapobiec. Uruchom samochód i przemieszczaj go okresowo, aby utrzymać w ruchu płyny i zapewnić, że wszystkie ruchome części, takie jak skrzynia biegów i hamulce, są dobrze nasmarowane. Poruszanie pojazdem może pomóc w uniknięciu potencjalnego uszkodzenia opon, pęcherzyków powietrza i płaskich miejsc. Odwiedź nasze centrum serwisowe, aby zlecić wymianę opony, gdy tylko zauważysz jakieś problemy.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl