Rozrusznik nie załącza się? (Jak to zdiagnozować i naprawić)

Wyobraź sobie taką sytuację... Wcześnie rano masz prezentację z inwestorami zalążkowymi. To spotkanie, które ma odmienić Twoje życie.

W pośpiechu wjeżdżasz do garażu, ale samochód nie chce zapalić po przekręceniu kluczyka w stacyjce.

Słychać, że rozrusznik kręci się, ale nie łączy się z kołem zamachowym. Co może być nie tak? Co może być przyczyną, że rozrusznik nie łączy się z kołem zamachowym?

Najczęstszą przyczyną niezadziałania rozrusznika jest niskie napięcie akumulatora lub uszkodzony elektromagnes rozrusznika. Może to być również spowodowane uszkodzeniem wewnętrznych części rozrusznika, takich jak tłok lub zębnik.

Może być wiele innych powodów, dla których rozrusznik nie załącza się prawidłowo, ale głównie jest to problem wewnętrzny związany z silnikiem rozrusznika. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista 5 najczęstszych przyczyn, dla których rozrusznik nie załącza się.

Spis treści pokaż 5 przyczyn niewłączania się rozrusznika 1. Niskie napięcie akumulatora 2. Cewka elektromagnetyczna rozrusznika 3. Tłok lub zębnik rozrusznika 4. Wadliwe okablowanie rozrusznika 5. Uszkodzenia koła zamachowego

5 Przyczyny niewłączania się rozrusznika

1. Niskie napięcie akumulatora

W przypadku problemów z akumulatorem pierwszym winowajcą jest napięcie akumulatora, dlatego należy je sprawdzić w pierwszej kolejności. Akumulator zasila rozrusznik i jeśli nie jest sprawny, rozrusznik nie włączy się całkowicie.

Naładuj w pełni akumulator samochodowy, a nawet spróbuj wymienić akumulator, jeśli masz inny, o którym wiesz, że działa. Można również spróbować uruchomić samochód za pomocą rozrusznika skokowego z akumulatora innego samochodu, jeśli posiada się odpowiednią wiedzę.

Następnie należy sprawdzić, czy zaciski akumulatora nie są skorodowane. W tym celu należy zauważyć białawą lub zielonkawą substancję na zaciskach.

Jeśli zauważysz korozję na zaciskach akumulatora, powinieneś zdjąć zaciski przewodów akumulatora i ostrożnie wyjąć zaciski.

ZWIĄZANE: Czy funkcja Auto-Start/Stop powoduje zużycie elementów silnika?

2. Cewka elektromagnetyczna rozrusznika

Cewka elektromagnetyczna rozrusznika znajduje się w górnej części rozrusznika. Po przekręceniu kluczyka to właśnie cewka elektromagnetyczna rozrusznika popycha tłok wewnątrz rozrusznika, przesuwając zębnik w kierunku koła zamachowego.

Użyj zworki, aby uziemić cewkę do śruby. Włącz zapłon i posłuchaj, czy z cewki słychać dźwięk. Jeśli kliknięcie jest głośne i solidne, cewka działa prawidłowo, ale jeśli słychać słabe kliknięcie, należy ponownie sprawdzić okablowanie pomiędzy cewką a rozrusznikiem. Przewody elektryczne mogą z czasem ulec zabrudzeniu, poluzowaniu i przerwaniu.

3. Tłok lub zębnik rozrusznika

Jeśli cewka rozrusznika wydaje się być w porządku, być może inny problem tkwi w silniku rozrusznika. Części, które mogą to spowodować, to tłok rozrusznika lub zębnik rozrusznika.

Należy zdemontować rozrusznik i sprawdzić, czy wewnątrz nie ma zębnika. Często są one umieszczone z przodu rozrusznika. Przekładnie zębate współpracują z kołem zamachowym podczas rozpalania silnika.

Z czasem zębatki te ulegają zużyciu i powodują problemy z uruchomieniem rozrusznika. Jeśli przy próbie obrócenia koła zębatego porusza się ono w obu kierunkach, należy zakupić nową przekładnię tłokową.

4. Wadliwe okablowanie rozrusznika

Może również wystąpić sytuacja, w której rozrusznik jest zasilany prądem elektrycznym, który wydaje dźwięk, ale nie na tyle, aby faktycznie obrócić rozrusznik. Może się to zdarzyć w przypadku uszkodzonego przewodu rozrusznika między akumulatorem samochodu a rozrusznikiem lub korozji w dowolnym miejscu połączenia.

Wyczyść wszystkie połączenia zarówno przy rozruszniku, jak i przy akumulatorze, aby upewnić się, że nie ma żadnego złego połączenia. Złe połączenia można często zlokalizować, dotykając połączenia kablowego; w przypadku złego połączenia będzie ono wytwarzać dużo ciepła.

5. Uszkodzenia koła zamachowego

Koło zamachowe to duże koło znajdujące się między silnikiem a skrzynią biegów. Zębatka rozrusznika włącza je w celu uruchomienia silnika. W uszkodzonym kole zamachowym należy szukać zużytych lub uszkodzonych kół zębatych.

Gdy samochód jest na biegu jałowym, obrócić wał korbowy za pomocą grzechotki. Podczas obracania wału należy obserwować zachowanie koła zamachowego. Jeśli zauważysz, że koła zębate są uszkodzone, musisz je wymienić.

Rzadko zdarza się to nagle; bardziej powszechne jest zainstalowanie w samochodzie niewłaściwego koła zamachowego.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl