Miernik grubości lakieru - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mierniki grubości lakieru to bardzo przydatne narzędzia w pracy lakiernika, blacharza, czy detailera. Pozwalają na dokonanie pomiaru grubości lakieru i powłoki gładzi naprawczej. Dzięki temu możemy lepiej określić stan blacharski pojazdu, jak również lepiej kontrolować jego stan podczas pracy.

Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której polerując samochód przebijemy się przez warstwę lakieru bezbarwnego, matowiąc właściwy lakier kolorowy, a także, podczas zakupu samochodu, zweryfikujemy, które elementy były naprawiane, lub są nieoryginalne. Jak posługiwać się miernikiem lakieru? Jak poprawnie mierzyć grubość lakieru samochodowego? Gdzie kupić miernik lakieru? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest miernik lakieru?

Miernik lakieru to narzędzie służące do pomiaru grubości powłok lakierniczych. Jest spotykany na rynku w wielu formach, od prostych, jednorazowych testerów w formie „długopisu” z magnesem, po złożone urządzenia elektroniczne dokonujące pomiaru za pomogą energii magnetycznej, czy nawet ultradźwięków. W przypadku najtańszych testerów jego działanie opiera się na odpowiednio skalibrowanym magnesie z miarką wskazującą grubość lakieru. Jeśli chodzi o mierniki elektroniczne, przyjmują one różnorodne wzory i konstrukcje. Możemy spotkać się z miernikami grubości lakieru w formie minikomputera z podpiętą końcówką pomiarową z czujnikiem, lub czujnikiem w formie „pistoletu” z wyświetlaczem, z którego odczytujemy dane. Prostsze mierniki odczytują jedynie grubość lakieru, jednak bardziej złożone mogą oszacować ilość warstw położonej powłoki. Również powierzchnia z której sczytujemy wartości jest znacząca, gdyż nie każdy czujnik poradzi sobie z każdą powierzchnią lakierowaną. Do odczytu grubości lakieru na powierzchniach niemagnetycznych potrzebny będzie miernik ultradźwiękowy taki jak Metrison Ultrametr AB400. Wykorzystanie fal ultradźwiękowych pozwala na dokonanie dokładnego pomiaru grubości lakieru, jak również pomiar grubości poszczególnych powłok lakierniczych.

lakier samochodowy

Jak mierzyć grubość lakieru za pomocą miernika?

Miernik lakieru jest narzędziem dość prostym w użyciu. W przypadku testerów jednorazowych wystarczy przyłożyć narzędzie do powierzchni lakieru i odciągnąć je do tyłu. Na miarce pojawi się wynik pomiaru informujący o grubości lakieru. W przypadku bardziej złożonych konstrukcji elektronicznych, pomiar polega na uruchomieniu urządzenia, a następnie przyłożeniu głowicy z czujnikiem do powierzchni lakieru pod kątem prostym. Urządzenie samodzielnie dokona pomiaru, a jego wynik zobaczymy na wyświetlaczu. Podczas pomiaru warto pamiętać o dokonaniu pomiarów w kilku miejscach na każdym elemencie, gdyż nawet kilka centymetrów może dzielić nas od wykrycia wady lakierniczej, lub miejsca naprawianego wcześniej przez blacharza. Powinniśmy również pamiętać o oczyszczeniu powierzchni, z której ściągamy pomiar, gdyż nawet nieduże zanieczyszczenie może spowodować błąd odczytu urządzenia, a także spowodować zanieczyszczenie i szybsze zużycie trzpienia głowicy pomiarowej. Każdy miernik powinien zostać odpowiednio skalibrowany. Warto pamiętać o tej kwestii, gdyż jego odczyty mogą być niewłaściwe. Do każdego miernika dołączona jest płytka kalibracyjna pozwalająca na przeprowadzenie kalibracji miernika. Cały proces, w zależności od modelu miernika, będzie opisany w instrukcji urządzenia. Opiera się on na uzyskaniu wyniku zerowego przy przyłożeniu głowicy do powierzchni płytki kalibracyjnej.

Gdzie kupić miernik lakieru?

Jeśli zależy nam na zakupie miernika w sklepie stacjonarnym, warto szukać ich w sklepach lakierniczych, lub motoryzacyjnych. Mierniki grubości lakieru kupimy również w dobrych sklepach z artykułami do detailingu, gdyż coraz częściej stają się elementem wyposażenia studiów detailerskich. Najłatwiejszym i najwygodniejszym wyjściem jest zakup miernika lakieru w sklepie internetowym. Dzięki temu mamy dostęp do szerokiego asortymentu, pewność wyboru odpowiedniego narzędzia i wygodę dostawy sprzętu bezpośrednio na nasz adres. Ponadto, wielu producentów urządzeń pomiarowych posiada własne, niezależne sklepy internetowe, w których możemy dokonać zakupu bezpośrednio od firmy zajmującej się produkcją i serwisem urządzeń.

Jeżeli jesteś lakiernikiem, lub blacharzem samochodowym, miernik grubości lakieru jest jednym z obowiązkowych urządzeń w Twoim fachu. Jeśli zajmujesz się detailingiem i kosmetyką samochodową, urządzenie to jest niewątpliwie ważnym elementem wyposażenia studia. Nawet jeśli nie jesteś profesjonalistą, warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenie. Zdecydowanie ułatwi Twoją pracę, a także zaoszczędzi Ci dodatkowych wydatków.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl