Jak utrzymać i odrestaurować klasyczny samochód

Udostępnij Facebook Twitter

Jeśli myślisz o zainwestowaniu w klasyczny samochód lub już zainwestowałeś i chcesz mieć pewność, że Twój zakup pozostanie wartościowy, nadszedł czas, aby zapoznać się z konserwacją i renowacją klasycznych samochodów. Pełna renowacja nie jest przeznaczona dla osób o słabym sercu; wymaga znacznych nakładów czasu, pieniędzy i poświęcenia, nie wspominając o umiejętnościach. Z drugiej strony, ogólna konserwacja może być tak łatwa, jak tylko sobie tego życzysz.

Przeciętna renowacja klasycznego samochodu zajmuje co najmniej 1000 godzin i choć koszty są różne, spodziewaj się, że wydasz od kilku do kilkudziesięciu tysięcy funtów na części zamienne, specjalistyczne narzędzia, a czasem także na profesjonalną pomoc. Realistycznie rzecz biorąc, będziesz także potrzebował dostępu do dużego warsztatu lub garażu, gdzie możesz trzymać swój projekt renowacji z dala od wiatru i deszczu, zamiast pozostawiać go na podjeździe, gdzie grozi mu wilgoć, brud i rdza.

Dla tych, którzy kupują wstępnie odrestaurowane samochody, lub samochody, które po prostu były bardzo zadbane, nie ma potrzeby, aby przygotować się na ten sam poziom specjalistycznych potrzeb i wydatków. Konserwacja klasycznego samochodu jest w zasadzie podobna do konserwacji każdego innego samochodu - z tą różnicą, że ze względu na wartość pojazdu prawdopodobnie poświęcisz mu znacznie więcej uwagi.

Podstawy

Podstawy dobrej pielęgnacji klasycznych samochodów są proste: olej, woda, płyn hamulcowy i użytkowanie. Jeśli twój samochód jest zdolny do pracy, nie zostawiaj go po prostu siedząc pod przykryciem. Starsze samochody mogą naprawdę cierpieć, gdy są pozostawione w stanie uśpienia, z uszczelkami i innymi elementami gumowymi podatnymi na wysychanie i pękanie, robiąc drogę dla wycieków. Ruchome części mogą również ulec zatarciu w wyniku korozji lub zwykłego rozkładu, a bez wymiany oleju i uzupełniania wody nawet najwytrzymalszy samochód może zacząć cierpieć.

Uruchomienie klasycznego samochodu co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu w celu rozgrzania silnika może wiele zmienić, a jazda na obroty w celu rozruszania opon i biegów pomaga wydmuchać wilgoć i skropliny. Pomaga to również naładować akumulator, minimalizując ryzyko, że po miesiącach przestoju uruchomisz samochód, aby przekonać się, że akumulator jest całkowicie rozładowany.

Aby utrzymać inwestycję w nieskazitelnej czystości, wystarczą miękkie ściereczki i standardowy preparat do mycia samochodu w wiadrze z wodą. Alternatywne mydła i środki czyszczące mogą usunąć wosk z karoserii, dlatego najlepiej ich unikać.

Jeśli chodzi o przechowywanie, nawet samochody, które nie wymagają pełnej renowacji, będą najszczęśliwsze w garażu lub warsztacie. Jeśli nie jest to możliwe, dążyć do utrzymania nowego jeździć pokryte tak, że lakier nie kończy się blaknięcie w bezpośrednim świetle słonecznym, i tak, że plastiki wewnętrzne i winylu nie są przedwcześnie wieku. W miarę możliwości należy również unikać parkowania na ziemi lub żwirze, ponieważ każda z tych powierzchni może przepuszczać wilgoć do spodu pojazdu, co przyspiesza rdzewienie.

Naprawy i przebudowy silnika

Zanim spróbujesz uruchomić silnik, pamiętaj, że silnik samochodowy, który nie był używany przez lata, wymaga dodatkowych procedur i środków ostrożności. Części wewnętrzne mogą zostać niepotrzebnie uszkodzone lub zepsute przez entuzjastyczne próby rozruchu.

W zależności od stanu silnika Twojego samochodu, możesz potrzebować tylko nasadek, kluczy i śrubokrętów, aby prawidłowo sprawdzić i naprawić silnik - lub możesz potrzebować maszyn, które można znaleźć tylko w profesjonalnych zakładach.

Sposób naprawy lub przebudowy silnika zależy od modelu, ale nie jest to zadanie dla niedoświadczonych. Jeśli nie jesteś pewien, aby zidentyfikować prawidłowe specyfikacje dla swojego samochodu wałka rozrządu i stopień sprężania, na przykład, zastanów się, czy nie należy przekazać tej pracy do wykwalifikowanych mechaników i zaoszczędzić sobie sporo czasu na zadania, takie jak hamulce i regulacje zawieszenia.

Demontaż i ponowny montaż silnika nie jest sam w sobie przytłaczająco trudny, ale wymaga ogromnej dbałości o szczegóły. Jeśli zdecydujesz się zrobić to sam, pamiętaj, aby robić dużo zdjęć na każdym etapie demontażu. Może minąć wiele tygodni, zanim ponownie złożysz części, a zdjęcia znacznie ułatwiają zapamiętanie zamówień i ustaleń.

Kontrola hamulców

Większość klasycznych samochodów używa hamulców bębnowych, które składają się z wielu elementów, które ulegają uszkodzeniu z czasem i z powodu braku użytkowania. Cylindry kół są często łatwiejsze do wymiany niż odbudowy, jeśli zaczęły przeciekać po latach siedzenia, lub jeśli znajdziesz zepsutą śrubę odpowietrzającą, która się ścięła lub zardzewiała do tego stopnia, że nie można jej otworzyć.

W zależności od Twoich odczuć w stosunku do oryginalnego stylu renowacji i dodanie własnego dotyku tu i tam, modernizacja do hamulców tarczowych może być warte rozważenia. Modernizacja z przednich hamulców bębnowych do przednich hamulców tarczowych jest jednym z najbardziej popularnych klasycznych modernizacji samochodów i pomaga uczynić samochód bezpieczniejszym i bardziej zdatnym do jazdy - zwłaszcza jeśli planujesz dodać koni mechanicznych.

Hamulce mogą nie być przyciągającą wzrok, zwracającą uwagę częścią projektu klasycznego samochodu, ale są one kluczowym elementem bezpieczeństwa i ważne jest, aby działały dobrze niezależnie od dokonanych zmian.

Odświeżanie lakieru i detailing

Lakierowanie Twojego samochodu jest jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o uzyskanie właściwego wyglądu. Tylko doświadczony entuzjasta renowacji powinien tego próbować, ale najbardziej efektywnym sposobem na wydanie budżetu na lakierowanie jest oddanie go w ręce profesjonalnego lakiernika.

Aby zachować ducha Twojego klasycznego samochodu i pomóc projektowi zachować wartość przy późniejszej sprzedaży, zaleca się, aby trzymać się oryginalnych kolorów podczas organizowania ponownego lakierowania. Do elementów wykończeniowych, które można bezpiecznie wykonać samodzielnie, należą listwy i listewki, takie jak klamki drzwi, plakietki, błotniki i obwódki reflektorów.

Możesz uzyskać tego rodzaju oryginalne detale online i z ogłoszeń w czasopismach, ale najlepszym miejscem do poszukiwań są klasyczne pokazy samochodowe i spotkania w całym kraju. Można znaleźć prawdziwe okazje na tych imprezach, a szanse płacenia zbyt wiele są zminimalizowane przez fakt, że każdy uczestnik ma interes w renowacji.

Niezależnie od tego, czy w pełni restaurujesz Chevy z lat 60-tych, czy też kładziesz ostatnie poprawki na ukochanym Morrisie Minorze, na forach internetowych i w klubach klasycznych samochodów w całym kraju można znaleźć wiele porad dotyczących konkretnych marek i modeli. Możesz nawet uzyskać zniżki na ubezpieczenie klasycznego samochodu, jeśli jesteś członkiem niektórych sieci, wraz z bogactwem bezpłatnych porad od ludzi, którzy już wypróbowali i przetestowali różne poprawki i ulepszenia, które mogą być odpowiednie dla Twojego pojazdu. Zaplanuj swój docelowy harmonogram, ustal swój budżet i przygotuj się do wyrzucenia całego mnóstwa przez okno w imię doskonalenia oszałamiającego projektu klasycznego samochodu.

Autor

Redakcja

autokosmetykaopinie.pl